Mój koszyk 0

Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela

59,00 zł
- +

Opis


Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela
Dan Senor i Saul Singer
z nową przedmową Szymona Peresa

Jakim cudem w Izraelu – młodym, niewiele ponad 60 letnim, kraju mającym zaledwie 8 miliona mieszkańców, pozbawionym bogactw naturalnych, z wrogami na wszystkich granicach i w ciągłym stanie wojny – mogło powstać więcej start-upów niż w Japonii, Indiach, Korei, Kanadzie i Zjednoczonym Królestwie? Przedstawiając przykłady wiodących wynalazców i inwestorów tego kraju, eksperci polityczni, Dan Senor i Saul Singer opisują, jak napędzana przeciwnościami kultura Izraela sprzyja jedynej w swoim rodzaju intensyfikacji innowacyjności i przedsiębiorczości.

Amerykanie kładą nacisk na obyczajność i wyczerpujące przygotowania, natomiast Izraelczycy na pierwszym miejscu stawiają chucpę. Senor i Singer pokazują również, dlaczego polityka Izraela dotycząca imigracji, badań i rozwoju oraz służby wojskowej przyczyniła się do rozkwitu tego kraju: Izrael ma więcej firm na NASDAQ niż Korea, Japonia, Singapur, Chiny, Indie i cała Europa razem wzięte. To najlepsza pora by zwrócić uwagę na ten niezwykły i prężny kraj, jeśli poszukuje się godnej podziwu i zaskakującej nauki, przydatnej nie tylko dla innych krajów, ale też dla biznesmenów i organizacji – dla każdego, kto dąży do ekonomicznego sukcesu.

Barwne opowieści o sukcesie przedsiębiorczości.
- Wall Street Journal

Frapujące studium przypadku, oparte na wnikliwej analizie… osiągnięcie wspaniałe nie tylko dlatego, że odsłania korzenie sukcesu odniesionego przez Izrael, ale że pokazuje, czego resztę świata mógłby Izrael nauczyć.
- USA Today

Ta książka utkana jest z barwnych opowieści o technologicznych sukcesach Izraela… I jest wspaniała.
- Washington Post

Dan Senor jest ekspertem Rady ds. Stosunków Międzynarodowych, inwestorem z ramienia światowego funduszu inwestycyjnego oraz byłym starszym doradcą do spraw polityki zagranicznej w rządzie Stanów Zjednoczonych.

Saul Singer jest felietonistą i byłym redaktorem komentarzy redakcyjnych w „Jerusalem Post” oraz autorem Confronting Jihad: Israel’s Struggle and the World After 9/11.

Książka dostępna także w formie e-book (MOBI, ePUB) do nabycia w m.in.:

logotypVirtualo.jpg

 

Recenzje

"

16.10.2013r.
O Izraelu niestereotypowo
Izrael zwykle kojarzy się opinii publicznej rozmaicie, ale najczęściej z wojnami, terroryzmem, skomplikowanymi historycznymi relacjami polsko-żydowskimi tudzież świętymi miejscami i chasydzkim folklorem. Mało kto zastanawia się jednak, jak wygląda prawdziwe życie w tym niezwykle zróżnicowanym kraju i w jaki sposób Izraelowi udało się zbudować sprawną gospodarkę w skrajnie niesprzyjających warunkach. Pomyślmy nad tym chwilę: kraj mniejszy od niejednego polskiego województwa, od początku istnienia prowadzący co jakiś czas wojny z przeważającymi silami przeciwników otaczających go z wszelkich stron, kraj pozbawiony bogactw naturalnych i niemający dostępu do taniej energii, państwo, które przyjęło miliony imigrantów z całego świata, a mimo to pod względem PKB na głowę bogatsze od wielu krajów Europy.

Jak to się stało, że na nowojorskiej giełdzie Nasdaą jest więcej spółek z Izraela niż z Europy? Czemu powstało tam więcej start-upów niż np. w Japonii? Odpowiedzi na te pytania szukają Dan Senor i Saul Singer, amerykańsko-izraelscy autorzy książki „Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela". Przyglądają się uważnie uwarunkowaniom kulturowym, które doprowadziły do sukcesu gospodarczego i rozkwitu przedsiębiorczości w tym bliskowschodnim państwie. Wśród kluczowych czynników wymieniają oni rolę armii w modernizacji gospodarki. Zdarzeniem, które dało Izraelowi ogromny impuls rozwojowy, było zerwanie w 1967 r. przez Francję (gen. de Gaulle'a) kontraktów na dostawy uzbrojenia dla izraelskich sił zbrojnych. Politycy z Jerozolimy doszli wówczas do słusznego wniosku, że kraj powinien zabezpieczyć swoją egzystencję poprzez rozwój własnego, nowoczesnego przemysłu obronnego. Efektem tego było nie tylko powstanie znakomitych czołgów z serii Merkava czy samolotów Kfir, ale też rozwój cywilnego przemysłu wysokich technologii. Wszak przełomowe rozwiązania stosowane przez armię często trafiają potem do „cywila". Specyficzna, obywatelska i egalitarna atmosfera panująca w izraelskiej armii uczyła zaś rekrutów podejmowania inicjatywy, przedsiębiorczości i współpracy. Książka dedykowana wszystkim mędrkom mówiącym, że państwo
w gospodarce to przeżytek.

" "

29.09.2013r.

autor: Mateusz Sroka
W polskich księgarniach już 26 września pojawi się długo oczekiwana książka "Naród start-upów - Historia cudu gospodarczego Izraela", którą wydało Wydawnictwo Studio EMKA Książkę napisali wspólnie Dan Senor i Saul Singer. Przedmowę do niej napisał prezydent Szimon Peres.
– młode, dynamiczne firmy działające w Internecie, finansowane przez konsorcja venture capital, które z jednej strony mają szansę osiągnięcia szybkiego sukcesu, ale z drugiej obciążone są dużym ryzykiem niepowodzenia.
W czym tkwi sekret izraelskiej innowacyjności? Dlaczego najwięcej przedsiębiorstw typu start-up powstaje w Izraelu? W kraju otoczonym przez wrogów, w stanie wojny od początku swojego istnienia, z ogólną liczbą ludności mniejszą niż populacja takich miast jak Londyn, Pekin, Kair, Nowy Jork, Moskwa, Stambuł czy Tokio? Na to pytanie starają się odpowiedzieć Dan Senor i Saul Singer. Jeden związany z polityką i biznesem, drugi dziennikarz i były doradca Kongresu USA. Obaj próbują rozwiązać zagadkę izraelskiego cudu ekonomicznego. W swojej książce, w zasadzie wyczerpująco udaje im się ukazać charakterystyczne czynniki, które – według autorów – mają pośredni i bezpośredni wpływ na to, jak funkcjonuje gospodarka tego maleńkiego państwa. Odpowiedzi nie są tak proste jak mogłoby się to niektórym wydawać. Nie jest to zasługa tego, że – według powszechnych stereotypów – Żydzi są bystrzy, czy też, że zawsze trzymają się razem.
Zdaniem autorów jednym z najważniejszych czynników jest armia. Tylko w trzydziestu krajach na świecie służba wojskowa jest obowiązkowa dłużej niż 18 miesięcy. Większość z nich to kraje niedemokratyczne lub rozwijające się. Pozostałe trzy to Izrael, Korea Południowa i Singapur. W Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. W wieku 22 – 23 lat młodzi Izraelczycy mają już za sobą wojsko - najcięższą z możliwych szkół, która nauczyła ich odpowiedzialności za podejmowane decyzje (za te niepodjęte również), wytrwałości i umiejętności myślenia pod presją czasu. W tak młodym wieku są o wiele bardziej dojrzali i świadomi niż ich rówieśnicy z Polski, USA, Kanady czy Szwecji.
Kiedy wielu młodych ludzi myśli jak dostać się do renomowanej uczelni, młodzi Izraelczycy często zastanawiają się jak dostać się do elitarnej jednostki wojskowej. Izraelskimi odpowiednikami Harvardu, Yale czy Princeton są elitarne jednostki wojskowe. Odbycie służby w konkretnej jednostce mówi przyszłemu pracodawcy jakim typem człowieka jest dana osoba i jakie zdolności posiada. Dzięki temu, że do wojska idą prawie wszyscy, armia może „odłowić” najlepszych i zaoferować im współpracę, podczas gdy w Ameryce, wojsko musi mieć nadzieję, że to najlepsi wybiorą ich.
(...)
Kolejną przyczyną, która działa pozytywnie na rozwój nie tylko samej gospodarki ale i jej innowacyjności jest imigracja. Ludzie, którzy zaczynają wszystko od początku, nie mają nic do stracenia, nie boją się ryzyka i wyzwań. Widzą co mogą zyskać, a nie co mogą stracić. Naród imigrantów to naród przedsiębiorców. Jeśli Izraelczycy słyszą na koniec roku w radio, że imigracja spada, to jest to odbierane jako bardzo zła wiadomość.
Umożliwienie każdemu Żydowi swobodnego zamieszkania w Izraelu było priorytetem dla władz już od pierwszych dni istnienia Państwa Izrael, ale również na długo wcześniej. Pomiędzy 1968 i 1989 rokiem rząd izraelski zapłacił rumuńskiemu dyktatorowi Nicolae Ceauşescu ponad 112 milionów dolarów za wolność ponad 40 tysięcy Żydów. Prawie 3 tysiące dolarów za osobę. Wiele wysiłku włożono w sprowadzenie Żydów etiopskich czy tych z byłego ZSRR. Człowiek ma w Izraelu wielką wartość i dlatego czynione są ogromne wysiłki, aby zachęcić kolejne pokolenia do powrotu.
(...)
Książka Dana Senora i Saula Singera to wspaniała podróż, która pokazuje różne dziedziny "izraelskiego myślenia". Uwypukla jak nawyki pionierów, imigrantów, wojskowych i zwykłych ludzi wpływają na ich sukcesy zawodowe. Jest też dowodem na to, że występująca u Izraelczyków bezczelność i tupet może mieć pozytywny wkład w rozwój gospodarki...
(całość do przeczytania na portalu ksiazka.net.pl )
 
 
 

" "

20.09.2013r.

Portal Edukacji Ekonomicznej

http://www.nbportal.pl
autor: Piotr Aleksandrowicz
"Naród start-upów" to współczesna historia Izraela opowiedziana z akcentem na niezwykłe sukcesy w dziedzinie nowych technologii i przedsiębiorczości. Historia państwa, które samo jest udanym start-upem.
Dan Senor, inwestor i urzędnik rządu amerykańskiego zaangażowany w sprawy bliskowschodnie oraz Saul Singer, były dziennikarz Jerusalem Post, napisali nasyconą faktami i anegdotami, mozaikowo barwną historię gospodarki Izraela. Od eksperymentów rolniczych pierwszych osadników w Palestynie na początku XX wieku, do rewolucji technologicznej przełomu XX i XXI wieku. To książka (wydana przez Studio Emka, premiera 1 października) o państwie o rekordowej w skali świata liczbie start-upów technologicznych. Także o rekordowej liczbie funduszy wysokiego ryzyka i nadzwyczaj wysokim udziale high-tech w eksporcie. W Izraelu tylko w 2008 roku inwestycje venture capital wynosiły 2 mld dolarów, nakłady na badania i rozwój sięgają zaś 4,5 procent PKB i w trzech czwartych pochodzą z biznesu. W XXI wieku Izrael miał 4 noblistów z chemii i 2 z ekonomii.
Książka Senora i Singera ukazała się w 2009 roku i zebrała świetne recenzje w mediach. Ale także od zwykłych czytelników. Zawsze sprawdzam głosy na amazon.com i rzadko kiedy proporcja jest tak przesunięta w stronę 5 i 4 gwiazdek jak w tym przypadku.
Dlaczego? Bo jest to książka z niespodzianką - wszak sukcesy Izraela częściej kojarzą się z wygranymi wojnami z Arabami, niż gospodarką. Bo rzecz jest znakomicie napisana. Bo wyjaśnienie jak doszło w Izraelu do rewolucji technologicznej i rewolucji przedsiębiorczości jest zaskakujące. Mianowicie kluczowa, zdaniem autorów, nie jest wyjątkowość etniczna, lecz imigracja i … przymusowa służba wojskowa odbywana przed studiami.
Imigracja to rzecz w miarę oczywista .”Imigranci nie boją się zaczynać od zera i z definicji są gotowi do podejmowania ryzyka. Naród imigrantów to naród przedsiębiorców” - czytamy. Z tym, że dla współczesnego boomu technologicznego szczególne znaczenie miał fakt, że w latach 90. do Izraela przyjechało około miliona rosyjskich Żydów, wśród nich dziesiątki tysięcy inżynierów, naukowców, lekarzy i biznesmenów.
Ale służba wojskowa? Otóż izraelskie siły zbrojne IDF w elitarnych jednostkach kształcą młodych Izraelczyków wzbogacając ich wiedzę technologiczną i specyficznie kształtując charaktery. O ile umiejętność szybkiego podejmowania decyzji nie wydaje się niczym nadzwyczajnym (choć istnieją przecież armie tak hierarchiczne, że żołnierz, czy młodszy oficer jedynie wykonuje spóźnione rozkazy), o tyle mniej oczywiste jest wykształcenie gotowości podejmowania ryzyka (niezbędne przy nowych technologiach i zakładaniu start-upów), a jeszcze mniej oczywista, zwłaszcza w armii, kultura kwestionowania autorytetów. W IDF otwartość, kreatywność, zdolność do improwizacji, inteligencja, poleganie na sobie, zdolność do rozwiązywania problemów, są najwyżej cenione. Tacy też są po wojsku kandydaci na studentów, którzy potem lądują na uczelniach z pierwszej ligi światowej. Trzy wyższe uczelnie Izraela znajdują się w pierwszej setce rankingu szanghajskiego (i w czołówce innych): Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, Technion - Israel Institute of Technology i Weizmann Institute of Science, a uniwersytet w Tel Awiwie jest tuż za nimi.

Jakie zatem najważniejsze wieści przekazują autorzy i 90-letni dziś prezydent Izraela, Szymon Peres, który napisał przedmowę do książki i jest jednym z jej bohaterów ze względu na jego wkład w tworzenie nowoczesnych przemysłów? Cóż, mniej tu złotych myśli, więcej trafnych obserwacji tłumaczących fenomen Izraela(...).

Stosunkowo nieliczni krytycy książki Senora i Singera podnosili to, że maluje wyidealizowany obraz Izraela, nie dostrzega znaczenia finansowej pomocy amerykańskiej i amerykańskich Żydów oraz pomija kwestię konfliktu z Palestyńczykami. Jednak warto zauważyć, że wielu ludzi na świecie ciągle ma dość błędne wyobrażenia na temat tego konfliktu. Na przykład mało kto wie, że w Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu co trzecia palestyńska firma technologiczna kooperuje z izraelską. Jak pisał Bloomberg 15 marca 2011 roku, premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fayyad trzyma na biurku egzemplarz „ Start up nation”, a Fareed Zakaria, znany komentator CNN stwierdził, że powinien ją przeczytać każdy arabski biznesmen, urzędnik i polityk, „ponieważ wyjaśnia ona głęboką przepaść pomiędzy Izraelem i światem arabskim”.

Zarzut idealizowania upada tym bardziej, że autorzy pracowicie zwracają uwagę na zagrożenia dla rozwoju Izraela. Na przykład ich zdaniem Izrael jest już nadmiernie uzależniony od światowego kapitału wysokiego ryzyka, a izraelskie firmy od rynków eksportowych. Zagrożeniem jest emigracja najzdolniejszych naukowców, którzy obawiają się życia w państwie frontowym. „Ich zastraszenie jest przecież celem Iranu” - mówi autorom premier Benjamin Netanjahu. Ale najważniejsze zagrożenie zdaniem autorów jest inne i nie dotyczy już elity gospodarczej czy naukowej. To niepełne wykorzystanie zasobów siły roboczej wynikające z istnienia dwóch kulturowych społeczności mniejszościowych: haredim – ultraortodoksyjnych Żydów, poświęcających się studiom pism żydowskich i izraelskich Arabów, niechętnych zwłaszcza pracy kobiet.
Zagrożenia kończą książkę Senora i Singera. Zaczyna historia Shai Agassiego, menedżera najwyższego szczebla w niemieckim koncernie informatycznym SAP, który mimo znakomitych rokowań zdecydował się go opuścić kilka lat temu, by założyć w Izraelu Better Place, firmę projektującą i organizującą rynek samochodów elektrycznych, stacje ładowania etc. Mimo pozyskania prawie miliarda dolarów kapitału po kilku latach, w maju 2013 roku, Better Place zbankrutowało.
Cóż, jednego można być pewnym. Na jej miejsce powstaną inne start-upy. Jak piszą autorzy, wszyscy bowiem „wiedzą, że nawet w Izraelu szansa na powodzenie start-upu jest niewielka. Nie ma nic złego w podjęciu próby i poniesieniu porażki. Najlepiej odnieść sukces, ale porażka nie stygmatyzuje. Jest ważnym doświadczeniem do zamieszczenia w CV”.
Senor i Singer napisali fascynujące CV Izraela.
(całość do przeczytania na http://www.nbportal.pl )

" dziennik_gazeta_prawna.gif

18.04.2014r.

autor: Rafał Woś

Izrael nie od dziś fascynuje ekonomistów. Bo jak to możliwe, że ten maleńki kraj znajdujący się w stanie permanentnego zagrożenia zdołał zbudować od podstaw jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata? Z tym pytaniem mierzą się analityk Dan Senor i dziennikarz Jerusalem Post" Saul Singer. Ich odpowiedzi są ciekawe. Zwłaszcza zawarta w nich pochwała pewnej bezczelności - zdaniem autorów charakterystycznego rysu całej kultury żydowskiej. Trochę jak w otwierającym książkę dowcipie: „Na rogu ulicy stoją Amerykanin, Rosjanin, Chińczyk i Izraelczyk Podchodzi do nich reporter i mówi "Przepraszam, jaka jest wasza opinia na temat niedoboru mięsa«. Amerykanin pyta: »A co to jest niedobór?«, Rosjanin: »A co to jest mięso?«, Chińczyk: „A co to jest opinia?, Izraelczyk »A co to znaczy: przepraszam?".

Więcej z kategorii