Mój koszyk 0

Od wartości do działania. Przywództwo w czasach przełomowych

  • Lachowski Sławomir
  • Ilość stron: 315
  • Oprawa: miękka
  • Format: 150x227 mm
  • ISBN: 978-83063773-46-5
  • Data wydania: 21 października 2019
45,00 zł
- +

Opis

W tej niezwykłej książce Sławomir Lachowski, jeden z najbardziej znanych polskich menedżerów, twórca mBanku i MultiBanku, były prezes BRE Banku argumentuje, że we współczesnym świecie, który pod wieloma względami jest czasem przełomowym, przywództwo jest towarem deficytowym, a jest niezbędnie konieczne dla rozwiązywania pojawiających się problemów. Co gorsza, obserwujemy proliferację złego przywództwa, którego skutki dotkliwie dotykają zarówno państwa, przedsiębiorstwa jak i ludzi, czyniąc ich życie pełnym trosk i udręki.

Lachowski uważa, że korzeni obecnego kryzysu przywództwa należy szukać w kryzysie wartości. Powrót do wartości, jako wyznacznika kształtującego nasze życie i sposób uprawiania działalności politycznej, społecznej i biznesowej, jest warunkiem koniecznym dla stworzenia trwałych podstaw dobrego przywództwa, które będzie w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego świata.
Przywództwo przez wartości wynika z wewnętrznego przekonania o tym, co jest najważniejsze w życiu, w pracy zawodowej i w zaangażowaniu społecznym. Nie jest socjotechniką zmierzającą do wywierania wpływu w celu uzyskania pożądanego zachowania zwolenników i podwładnych. Nie jest sposobem pokonywania kolejnych szczebli drabiny kariery zawodowej zapewniającym promocje i zwycięstwa w wyścigu szczurów.

Autor przedstawia przykłady złego przywództwa oraz szkicuje zasady dobrego przywództwa opartego na wartościach. Uwagę czytelnika z pewnością przyciągną te fragmenty, które bazują na bogatych i różnorodnych osobistych doświadczeniach Lachowskiego. lidera, który przewodził największym przedsiębiorstwom w Polsce i był inicjatorem innowacyjnych przedsięwzięć, które odniosły znaczące sukcesy.

Sprawowanie przywództwa jest procesem, wymagającym przestrzegania czterech reguł:
– okresowej autorefleksji,
– dbałości o budowę samoświadomości,
– określenia wartości zasadniczych,
– działania zgodnie z przyjętymi wartości.
SŁAWOMIR LACHOWSKI
– twórca mBanku, pierwszego banku internetowego w Polsce, który zdobył rynek Czech i Słowacji, a po dziesięciu latach działalności stał się jednym z największych tego typu banków na świecie. Jego dziełem jest również MultiBank - bank dla wymagających klientów powstającej klasy średniej i przedsiębiorców, druga z marek bankowości detalicznej BRE Banku, gdzie od 2000 roku był wiceprezesem, a w latach 2004–2008 prezesem zarządu banku. Wcześniej, jako wiceprezes zarządu PKO BP, zajmował się restrukturyzacją banku oraz opracowaniem nowej strategii rozwoju, która pozwoliła bankowi odzyskać konkurencyjność. Pracę w bankowości rozpoczął w 1993 roku w Powszechnym Banku Gospodarczym SA, gdzie stworzył nowatorską koncepcję restrukturyzacji poprzez zamianę długów na akcje zagrożonych bankructwem przedsiębiorstw, klientów banku, a PBG Fundusz Inwestycyjny stał się pierwszym polskim funduszem typu private equity. Jest zamiłowanym podróżnikiem, wspina się w wysokich górach, biega maratony. Jest autorem książki „Droga innowacji. Pracuj ciężko – baw się – zmieniaj świat”, w której opisuje działanie innowacji przełomowych na przykładzie mBanku. W swojej drugiej książce „Droga ważniejsza niż cel. Wartości w życiu i biznesie” formułuje tezę, że wartości są tak samo ważne w życiu prywatnym, jak i na poziomie przedsiębiorstwa. Dla człowieka są głównym aspektem osobowości, w firmie decydują o kształtowaniu jej kultury organizacyjnej, która decyduje o sukcesie rynkowym.

Wywiady:

TOK_FM.jpg TOK FM - Marzena Mazur "Strefa szefa" -17.11.2013r. - audycję można odsłuchać tutaj

RADIO_DLA_CIEBIE1.jpgRadio Dla Ciebie - 14.11.2013r. - rozmowa w poranku RDC z Grzegorzem Chlastą - odsłuchaj tutaj

Więcej z kategorii