Mój koszyk 0

Seria TEZAURUS IDEI. Adam Smith BOGACTWO NARODÓW

  • McCreadie Karen
  • Ilość stron: 124
  • Oprawa: twarda z obwolutą
  • Format: 130 x 200
  • ISBN: 978-83-62304-16-5
  • Data wydania: 2012

Opis

Wydane w 1776 roku Bogactwo narodów Adama Smitha było pierwszą pracą w całości poświęconą ekonomii politycznej. Dzisiaj uchodzi za najbardziej wpływową książkę wszech czasów, a jej autor zyskał tytuł ojca klasycznej ekonomii. Uczynił dla tej dziedziny tyle samo co Darwin dla nauk biologiczno-fizycznych. Karen McCreadie dokonuje interpretacji inspirującej książki dla potrzeb współczesnych finansów, ekonomii i biznesu, a ponadczasowe idee Smitha ilustruje przykładami z XXI wieku.
W tej ciekawej książce znajdziesz:
Sposoby na poprawę wydajności.
● Metody unikania rządzenia przez dzielenie.
● Powody, dla których należy solidnie wynagradzać pracowników.
● Wyjaśnienie, dlaczego tak ważne jest myślenie perspektywiczne.
● Wytłumaczenie, dlaczego loteria nie stanowi alternatywy dla strategii gospodarczej.

Nie wiadomo, co Smith powiedziałby o nadużyciach kapitalizmu, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia, ale wiele przedstawionych tu koncepcji pokazuje, że Bogactwo narodów odnosi się do naszych czasów w nie mniejszym stopniu niż do roku 1776.
Jego teorie dotyczące wolnego handlu, obiegu gospodarczego i państwowego protekcjonalizmu należą obecnie do ekonomicznej wiedzy podstawowej.

Recenzje

"

DOBRE RADY WUJKA SMITHA

Co powiedziałby Adam Smith o krachu na rynku nieruchomości? Czy byłby zwolennikiem głębszej regulacji banków? Jak rozsądziłby nieuchronny spór pomiędzy interesami gospodarczymi a argumentamiekologicznymi? W 222 lata po swojej śmierci najbardziej znany ekonomista w dziejach świata odpowiada na te i inne dylematy współczesnego kapitalizmu. Że nie zawsze przekonująco, to już niestety nie jego wina.
Nowa książka Studia EMKA celowo pozuje na apokryf. Na okładce widzimy tylko profil czcigodnego Szkota oraz tytuł jego najważniejszej książki „Bogactwo narodów". W środku ojca współczesnego kapitalizmu jest już niestety o wiele mniej. Narrację snuje tu profesjonalna ghostwriterka książek biznesowych Karen McCreadie, która wcieliła się w interpretatorkę myśli Edynburczyka i rozwinęła 52 wątki przewijające się w jego twórczości. Od pytania, jak podnieść wydajność pracowników, po
dylemat, kiedy w biznesie powiedzieć sobie dość. Całość pisana już po wybuchu kryzysu 2008 r., więc odniesień do gospodarczej rzeczywistości początków XXI wieku jest tutaj sporo.
Minirozdziały, z których składa się książka, są raz lepsze, raz gorsze. Generalnie Smith w wydaniu pani McCreadie wychodzi zazwyczaj na dobrego wujka. A to pogrozi palcem złym bankom, to znów przestrzeże przed zadłużaniem się po uszy przez prywatnych konsumentów. Trudno się jednak dziwić. Książka była w końcu pisana pierwotnie na rynek brytyjski, gdzie w 2008 r. banki znalazły się w jeszcze większych tarapatach niż w USA, a poziom zadłużenia prywatnego należy do najwyższych na świecie. Poza tym Karen McCreadie nie wymyśliła sobie Smitha moralisty. Nie jest tajemnicą, że przepełniony ideałami oświecenia Szkot uważał etykę za olej, bez którego sprawne funkcjonowanie nabierającej pędu kapitalistycznej machiny nie będzie w ogóle możliwe. W tym sensie twórca koncepcji „niewidzialnej ręki rynku" bardziej przypominał dzisiejszych alterglobalistów domagających się nałożenia ograniczeń na Wall Street i londyńskie City, niż Cordona Gekko głoszącego, że „chciwość jest dobra".
Czy więc w ostatecznym rozrachunku warto sięgać po tę książkę? Chyba jednak tak. Może i pani McCreadie prochu w niej nie wymyśla, ale Smith to jednak zawsze Smith. Absolutny klasyk wszech czasów. Lotny umysł, który przewidział z grubsza cały proces rozwoju kapitalizmu, zanim system gdziekolwiek się jeszcze rozwinął. A także źródło nieustających odwołań i inspiracji w najróżniejszych dziedzinach ekonomii. Nie znać Smitha po prostu się nie opłaca. Dzięki książce McCraedie można się co nieco o spuściźnie czcigodnego Szkota dowiedzieć.

Rafał Woś
" "

19.06.2012

CIO Magazyn Dyrektorów IT
autor: Danuta Sass


Zwóź siano, póki świeci słońce

Czy można uczyć się ekonomii, wzorując się na teoriach sprzed 230 lat? Mimo że obecnie najbardziej stałym pojęciem w ekonomii jest zmiana, odpowiedź brzmi: tak.

Po „Bogactwo narodów” autorstwa Adama Smitha, ojca klasycznej ekonomii, sięgało wielu współczesnych polityków i ekonomistów. Wśród zwolenników jego teorii znaleźli się: Margaret Thatcher, Ronald Reagan, Victoria Curzon-Price.

Książka Karen McCreadie „Adam Smith. Bogactwo narodów” to tezaurus, współczesne interpretacje ekonomii z roku 1776. Autorka przybliża myśli wielkiego klasyka w lekkiej formie, dodając przysłowia różnych narodów, myśli znanych pisarzy, filozofów, menedżerów, dziennikarzy, przyrodników, aktorów (m.in. Ernest Hemingway, Benjamin Franklin, Warren Buffett, Winston Churchill), przykłady zastosowań w gospodarce światowej z XXI wieku i własne przemyślenia. I to, co kusi najbardziej: ciekawostki biznesowe, np. fakt, ze w 2006 r. cena miedzi była tak wysoka, że groziło to przetapianiem miedzianych monet sprzed roku 1992 na metal dwa razy droższy od wartości nominalnej (z Mennicy Królewskiej w Wielkiej Brytanii z obiegu zniknęło 6,5 mld monet).

Publikacja zawiera 52 minirozdziały będące podręcznymi poradnikami biznesu – każdy przybliża wybraną myśl Adama Smitha. Jeśli będziemy czytać kolejno każdy rozdział, zaczniemy od tego, „Jak podnieść wydajność”, a skończymy na zagadnieniu „Kiedy powiedzieć: dosyć?”. Można też czytać w dowolnej kolejności („Gra w klasy”), zwłaszcza że niektóre tytuły kuszą nazwą, np.: „Rynkami można manipulować”, „Nawyk tworzy talent”, „Nie czytaj tego rozdziału”, „Wojna to znakomity interes”. Niemal każdy rozdział zaczyna się słowami: „Według Adama Smitha...”, „Smith ubolewa...”, „Adam Smith ostrzega...”, a kończy „Myślą pod rozwagę”, czyli podsumowaniem, wskazówką do zastosowania w życiu i w biznesie. Całość uzupełnia „Kalendarium życia i działalności” oraz „Główne myśli Adama Smitha”. Warto tę niewielką książeczkę zabrać ze sobą na wakacje! Słowem, zgodnie z jedną myślą Cervantesa zawartą w publikacji: „Zwóź siano, póki świeci słońce”.


Caren Mc Creadie
„Adam Smith Bogactwo Narodów. Współczesne interpretacje klasycznej ekonomii” Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2012

" "

02.01.2013

magazyn "Sukces"
autorzy: Krzysztof i Marcin Jędrzejczakowie

Niewiele punktów zwrotnych w dziejach ludzkości może równać się z rokiem 1776. Wtedy to 4 lipca ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, a cztery miesiące później po drugiej stronie Atlantyku, w Anglii, ukazały się „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów" Adama Smitha. Czy jednak myśl XVlII-wiecznego szkockiego ekonomisty może mieć jakieś odniesienie do dzisiejszego świata? Jak najbardziej! Dowodzi tego Karen McCreadie w książce „Adam Smith. Bogactwo narodów". Autorce udało się dokonać syntezy monumentalnego dzieła wielkiego edynburczyka. Wybrała 52 poglądy Smitha i poparła je ciekawostkami ze współczesnego świata biznesu. Z lektury dowiemy się m.in., dlaczego należy solidnie wynagradzać pracowników, jak ważne jest myślenie perspektywiczne, a nawet intuicja. Szczególnie na czasie brzmią rady czcigodnego Adama Smitha, dotyczące potrzeby oszczędzania oraz unikania nadmiernej konsumpcji. I chociaż interpretacja „Bogactwa narodów" dokonana przez brytyjską pisarkę może wydawać się miejscami naciągana, to bez wątpienia warto po nią sięgnąć. Tak jak po inne tytuły z serii „Tezaurus idei": „SunTzu", „Niccoló Machiavelli", „Cyril N. Parkinson", „Karol Marks" i „Benjamin Franklin".

"

Więcej z kategorii