Mój koszyk 0

Biografia niezlustrowana. Zapamiętywanie czasu nieutraconego

  • Waszczuk Jerzy
  • Ilość stron: 200
  • Oprawa: miękka
  • ISBN: 978-83-88607-83-7
  • Data wydania: 2007

Opis

Jerzy Waszczuk – ukończył wydział filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Działacz partyjny, bliski współpracownik Edwarda Gierka. W końcówce lat siedemdziesiątych – sekretarz KC.
Ważny uczestnik przełomowych wydarzeń roku siedemdziesiątego i osiemdziesiątego. Należy do grona nielicznych już żyjących osób tak długo i bezpośrednio związanych z najwyższymi władzami PZPR. W swej książce przypomina obok zdarzeń o historycznym zdarzeniu te mniej znane epizody, przywołuje postaci polityczne, kiedyś pierwszoplanowe, dziś często kompletnie zapomniane. Wnikliwy obserwator obecności Polski na arenie międzynarodowej a zwłaszcza skomplikowanych stosunków ze Związkiem Radzieckim.

Recenzje

trybuna.gif

(...) W swojej książce „Biografia niezlustrowana” Waszczuk obok takich historycznych wydarzeń jak pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce, czy wprowadzenie stanu wojennego przypomina wpizody mniej znane jak chociażby rzekoma próba obalenia Gierka przez Mieczysława Moczara i jego „partyzantów”. Kreśli też odbiegające od biało-czarnych stereotypów sylwetki członków najwyższych władz (m.in. Władysława Gomułki, Zenona Kliszki, Stefana Olszowskiego, Stanisława Kani). Wiele miejsca poświęca obecności Polski na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza nader złożonym (i nie całkiem wasalnym) stosunkom ze Związkiem Radzieckim.
W odróżnieniu od większości działaczy PZPR Waszczuk przyznaje się do błędów w ocenie głębokości kryzysu systemu socjalistycznego i siły wielomilionowej „Solidarności”. Swoje polityczne rozważania kończy gorzką refleksją o tym, że wprowadzenie stanu wojennego okazało się klęską PZPR, która „nie zdołała samodzielnie rozwiązać skomplikowanego konfliktu społecznego”.
(...) Waszczuk pokazuje w przekonujący sposób, że historia PRL to proces stopniowego, najczęściej ukrywanego wyzwalania się od komunizmu i radzieckiego imperializmu. Dodajmy od siebie: był to proces uwieńczony powodzeniem, ponieważ także inne kraje będące w takim samym położeniu ewoluowały według podobnej logiki.
Adam Budzyński

przeglad.gif

Uważny czytelnik będzie miał za złe Jerzemu Waszczukowi, bliskiemu współpracownikowi Edwarda Gierka, że dość pobieżnie potraktował swoje wspomnienia. Często autor, w końcówce lat 80. sekretarz KC PZPR, ogranicza się wręcz do lakonicznych stwierdzeń czy też przytaczania znanych już faktów. Co więcej chyba żadna z omawianych przez Waszczuka polskich postaci, nawet tych nieżyjących, nie jest oceniana źle. Można nawet odnieść wrażenie, że autor nie chciał nikogo urazić, a jeżeli ma o kimś nie najlepszą opinię, to o tym nie wiemy, bo przemilcza swój sąd. Czytelnik będzie miał za złe Jerzemu Waszczukowi również to, że nie spróbował dokonać głębszego przybliżenia i pewnej analizy mechanizmów władzy. Ma do tego wystarczający zasób wiedzy. Był przecież na szczytach PZPR, wiele widział, miał dostęp do dokumentów, wiele robił. Czy mimo tych dość ciężkich zarzutów warto sięgnąć po „Biografię niezlustrowaną”? Jednak tak, bo jest w niej kilka smaczków, przytoczonych faktów znanych tylko nielicznym. I aż żal, że autor tak oszczędnie je przywołuje z pamięci. Może więc szykuje dla potomnych wspomnienia dokładniej dokumentujące ówczesne czasy, ma przecież do tego pełne przygotowanie.
Paweł Dybicz

Więcej z kategorii