Mój koszyk 0

Zdążyć przed terminem

  • DeMarco Tom
  • Ilość stron: 288
  • Oprawa: miękka
  • ISBN: 83-88931-08-3

Opis

Tom DeMarco, jeden z najbardziej wpływowych ekspertów zarządzania, jest dyrektorem Atlantic Systems Guild, autorem paru bestsellerowych książek a także współtwórcą przełomowego kursu zarządzania na wideo, Productive Teams. Książka Toma DeMarco barwnie ilustruje podstawowe zasady - oraz jawne absurdy - rządzące pracą zespołu zajmującego się tworzeniem oprogramowania. DeMarco w formie sfabularyzowanej, zajmująco i dowcipnie, opisuje proces tworzenia sześciu programów komputerowych. Pan Tompkins, menedżer projektu, główny bohater opowieści, dzieli ogromną rzeszę programistów, jakich ma do dyspozycji, na osiemnaście zespołów - trzy do każdego produktu. Poszczególne zespoły, różniące się wielkością i metodami pracy, konkurują ze sobą pod presją niemożliwego do realizacji terminu. Każdy rozdział kończy się fragmentami Dziennika Pana Tompkinsa, opisującymi podstawowe reguły oryginalnego podejścia do kwestii zarządzania projektami. "Przeczytałam książkę Toma DeMarco "Zdążyć przed terminem" tak, jak się czyta dobrą powieść: niecierpliwiąc się, co będzie dalej, jak potoczą się losy bohaterów, czy dobro i kompetencja zostaną wynagrodzone a głupota i arogancja - ukarane. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rzecz dotyczy poważnego tematu z dziedziny zarządzania , a mianowicie prowadzenia projektów biznesowych. Nie mogę wyjść z podziwu dla Toma DeMarco, który uczy swoich Czytelników zawiłych kwestii zarządzania, trafiając w samo sedno problemów, jednocześnie nie pozbawiając ich radości uczestnictwa w fabularnej przygodzie." Iwona D. Bartczak, redaktor naczelny CXO, Magazynu Kadry Zarządzającej

Recenzje

businesweek.gif

Od MBA do Jezusa Chrystusa
Wybór jest ogromny. Jeszcze żebyśmy mieli więcej czasu na czytanie...

DLA KOGOŚ, kto lubi czytać i pogłębiać swoją wiedzę zawodową, oferta księgarń jest podwójnie frustrująca.
(...)
A na koniec dwie pozycje nader oryginalne. Pierwsza to beletrystyka dla menedżera: Toma De Marco "Zdążyć przed terminem" (Studio Emka), powieść edukacyjna - uwaga - o zarządzaniu projektami.
(...)

Recenzja Pawła Niewiadomskiego

W oryginale "The deadline" Toma DeMarco to moim zdaniem jedna z książek, która powinna być elementem biblioteki każdego osobnika zajmującego się kierowaniem projektów IT. Muszę powiedzieć, że kupując ją spodziewałem się czegoś innego. Jakie było moje zdziwienie gdy zacząłem czytać. Nie wiem czy spotkaliście się już z tym autorem - jest on między innymi twórcą "Czynnika ludzkiego" (Peopleware). Ma bardzo fajny styl, potrafi w sposób humorystyczny, lekki przekazywać na prawdę ważne rzeczy. W tym wypadku poszedł jeszcze dalej. Cała książka to prawie normalna powieść. Bohater uplątany w prawie niemożliwą misję poprowadzenia kilku projektów na raz, grono przyjacioł, które mu pomaga. Jest również wątek miłosny :-) Ale po drodze pojawia się wiele problemów. Problemów z projektami. Autor analizuje złe i dobre metody rozwiązywania problemów. Podważa wiele z powszechnie panujących praktyk. Np. sposób obsadzania projektów ludźmi, tworzenia specyfikacji i prowadzenia całego projektu. Nie będę więcej zdradzał, bo chciałbym żeby jak najwięcej osób przeczytało tą książkę. Do tego książka jest bardzo dobrze zredagowana - do najważniejszych porad można bardzo szybko powracać. Warto mieć, przeczytać i przemyśleć.

Paweł Niewiadomski


Recenzja Mariusza Janczewskiego

"Zdążyć przed terminem" to przede wszystkim wspaniała książka. Autor wprowadza nas w tematykę, z którą spotykamy się bądź w codziennej pracy lub podczas wykładów. Tej książki nie czyta się, ją się pożera. Autor prowadzi nas po kolejnych zagadnieniach związanych z inżynierią oprogramowania i zarządzaniem projektami, a czyta się to niczym powieść przygodową. A może coś jest takiego w naszej pracy? Tylko nieustanna pogoń z mijającymi terminami i innymi przeciwnościami losu, powodują, że o tym zapominamy?
Polecam ją wszystkim biorącym udział w projektach informatycznych. Przed jej lekturą nie podejrzewałem, że tematykę można przedstawić w sposób tak ciekawy. To jest dobra powieść przygodowa niosąca w sobie szeroki zakres istotnych dla zagadnienia wiadomości, propozycji, rozważań i wniosków.
Bardzo spodobało mi się stwierdzenie bohatera opuszczającego szkolenie o nazwie "Zarządzanie projektami”, kiedy dowiedział się, że nie obejmuje ono kwestii dotyczących "miękkiego" aspektu zarządzania projektem, czyli selekcji, dobierania, motywowania ludzi i budowania zespołu. Stwierdził on, że szkolenie powinno nazywać się "Drobne sprawy administracyjne"!
Wspaniałe są zapiski bohatera wyróżnione w tekście jako "Dziennik Pana Tompkinsa", stanowią one swoiste podsumowanie każdego z rozdziałów. A rozdziały są niezmiernie ciekawe i wciągające. Dzięki Autorowi jesteśmy świadkami eksperymentu polegającego na organizacji i prowadzeniu tych samych projektów na różne sposoby. Zadanie są dzielone pomiędzy wydzielone zespoły. Zespoły różnią się wielkością i metodami pracy, konkurują ze sobą pod presją niemożliwego do realizacji terminu. Śledzimy dobór pracowników, negocjacje ze sponsorami projektów. Wchodzimy w tematykę projektowania. Poznajemy zagadnienie szacowania wielkości oprogramowania, jest mowa o punktach funkcyjnych. Jest mowa o sposobie zaoszczędzenia czasu w projekcie poprzez unikanie błędów. A wszystko opisane jest w fascynujący sposób.
Daj sobie chwilę odpoczynku i przeczytaj "Zdążyć przed terminem".

Mariusz Janczewski
Live well and build better software

Więcej z kategorii