Mój koszyk 0

Catherine Deneuve. Biografia

  • Fache Alexandre
  • Ilość stron: 408
  • Oprawa: miękka
  • ISBN: 83-88607-70-7
  • Data wydania: 2006

Opis

Zdawać by się mogło, że o Cathrine Deneuve wiemy już wszystko. Ma na swoim koncie wiele arcydzieł, które nie tylko odcisnęły swoje piętno na historii kina, ale które również ukształtowały wizerunek aktorki. Muza Yves’a Saint Laurent’a, „twarz” perfum Chanel n° 5. Powszechny sondaż, przeprowadzony we Francji w połowie lat osiemdziesiątych, zadecydował, że Marianna, symbolizująca Republikę, będzie odtąd miała jej rysy. A jednak poprzestać na tym prostym portrecie byłoby błędem. Pozostalibyśmy jedynie przy opisie bardzo powierzchownym, częściowym, dającym jedynie zewnętrzny ogląd postaci, znany z eleganckich, kolorowych magazynów. Catherine Deneuve, dziś aktorka spełniona, niepodważalna gwiazda wielkiego ekranu, a od niedawna dopiero, także i małego. Ambicją tej pierwszej biografii Catherine Deneuve, nie będącej ani hagiografią ani, tym bardziej, pamfletem, jest ukazanie jej jako aktorki i jednocześnie jako kobiety. Aby nie było tak, że najmniej wiemy o najsławniejszej francuskiej aktorce.

Recenzje

poradnik_domowy.gif

TAJEMNICZA PIĘKNOŚĆ DNIA
Biografia. Francuska aktorka to gwiazda pierwszej wielkości. Aż dziw, że do tej pory nie byto pełnej biografii Catherine Deneuve - widać starannie ukrywała swoje życie osobiste. A było ono barwne: dwójka dzieci i bardzo, bardzo wielu zauroczonych nią mężczyzn. I co najważniejsze, 90 ról filmowych - w tym kilka arcydzieł. Jest o czym poczytać.


glos_pruszkowa.gif

Trzydziestolatek Alexandre Fache, szef działu „Societe" francuskiego lewicowego dziennika ,,L'Humanite" porwał się na biografię ikony kina swego kraju - Catherine Deneuve. Poza 30-laty różnicy wieku (aktorka 22 października skończyła 63 I.) to nikt chyba nie sprostałby zadaniu. Bohaterka posiada olbrzymi dorobek aktorski - jest załączona filmografia obejmująca 90 obrazów - łącznie z obsadą; sztuki teatralne, działalność charytatywna, bogate życie prywatne - trochę skrywane, mimo ze prasa światowa lubiła pisać na ten temat, ba - już ponad 20 lat temu w sondażu stwierdzono iż tylko Catherine może symbolizować Republikę jako Marianna. Matka dwojga dzieci - Christiana Vadima i Chiary Mastroianni - nigdy nie eksponowała spraw rodzinnych. Fache, solidnie, krok po kroku odkrywa nam pierwsze kroki aktorskie młodej Catherine i jej siostry (która zginęła wkrótce), burzliwy romans 18-latki z narwanym Vadimem (damski kolekcjoner), następny związek i następny, sukcesy filmowe, ale też i niepowodzenia. Śmierć obu mężów - partnerów. tło epoki - Francję od lat 60 aż po koniec wieku. Dla miłośników kina świetna, lecz nieco trudna lektura a to ze względu na olbrzymia ilość szczegółów i przypisów. Niemal tom historyczny, naukowy. Ale Czytelnicy będą się mogli wgłębić, np. w tło współpracy z Bunuelem i innymi gigantami kina. Wejdą też w biznes kosmetyczny - wszak to Deneuve wylansowała perfumy Chanel No.5 (oprócz swojej marki która zaraz padła), współpracowała ponadto z l'Orealem, przyjacielem Yves Saint Laurentem. Miała kontrakty z wieloma firmami, m.in. z prywatyzowanym bankiem Campanie de Suez, aż po udziały ze sprzedaży biletów na swoje filmy. Nadto lansowała własne kolekcie biżuterii. Te i inne detale biografii nie przesłaniają sylwetki aktorki jako kobiety niezależnej, wciąż pięknej - prawdziwej ambasador Francji. Zresztą formalnie była nią, nim zrezygnowała na znak protestu przeciwko nominacji Falcona na ambasadora Angoli. Ostatnio Deneuve znów udziela się bardziej publicznie, jest redaktor naczelną „Fetes" magazynu Vogue, otwiera festiwale, wręcza nagrody, itp. Jej Box Office zawiera 26 filmów o ponad 1 min widowni (tylko we Francji). Opasła biografia Fache'a, bez indeksu, ale za to z kalendarium, filmografią to bodaj jedyna publikacja tego typu na rynku, tym bardziej powinna znaleźć miejsce w waszej bibliotece. (AST)


cosmopolitan.gif

Pierwsza dama francuskiego, a może nawet europejskiego kina. Kobieta - symbol i kobieta - tajemnica. Autor biografii zagląda w jej duszę i życiorys. Opowiada o jej artystycznych sukcesach, życiowych wyborach, romansach i aktorskich wyzwaniach. Portret wspaniałej, spełnionej kobiety. Można potraktować jako przykład...


eurostudent.gif

Catherine Deneuve to symbol francuskiego kina, i nie będzie w tym stwierdzeniu przesady, że to najbardziej znana na świecie francuska aktorka. Ma w swoim dorobku 90 pełnometrażowych filmów (Niebezpieczne związki, 8 kobiet). Znamy ją z filmów, jednak jej życie prywatne zawsze było owiane tajemnicą. Czy autorowi (notabene pierwszej jej biografii) udało się dotrzeć do ciekawostek z jej życia prywatnego?


cinema.gif

Ma w swoim dorobku dziewięćdziesiąt filmów, a wśród nich arcydzieła takie, jak: Wstręt, Piękność dnia, Ostatnie metro. Marianna, symbol Republiki dostała jej twarz - a jednak o prywatnym życiu gwiazdy nie wiadomo prawie nic. Przez czterdzieści lat chroniła się przed dziennikarzami. Dopiero teraz możemy poznać ją bliżej.


przeglad.gif

Tytuł niezwykle prosty, skondensowany, zamiast „Mężczyźni jej życia" czy „Tajemnice gwiazdy" zwyczajnie - „Biografia", sugeruje adekwatną do niego treść, od narodzin legendy aż do czasów współczesnych. I rzeczywiście Fache proponuje czytelnikowi obszerny przegląd życia i twórczości kwintesencji wszystkiego, co francuskie. W końcu nie bez przyczyny zdecydowano, że Marinna, symbol Republiki, będzie nosiła rysy tej aktorki. Bo Deneuve to do dziś najbardziej znana na świecie przedstawicielka francuskiego kina. Ma w dorobku aż 90 ról, wiele wybitnych. „Piękność dnia", „Wstręt", „Parasolki z Cherbourga" czy i „Ostatnie metro" weszły do klasyki. Ale życie Catherine to nie tylko olśniewające sukcesy, nagrody i czerwone dywany. Do porażek zalicza niezbyt udane związki - choć to bardziej sugestia autora niż wyznanie bohaterki, bo Deneuve zawsze skutecznie chroniła swoją prywatność - trudne relacje z ojcem czy nie zawsze dobrze przyjęte role.
Dla wszystkich zainteresowanych filmem ta biografia to przede wszystkim okazja do poznania kuchni reżyserskiej oraz do spotkania z plejadą wielkich nieobecnych kina: Vadimem, Truffaut, Demym, Mastroianim. Autorowi można zarzucić beznamiętność w przedstawianiu kolejnych faktów film po filmie, jednak lepiej przekuć to w pisarską rzetelność, bez ubarwiania, ochów i achów, ale też bez taniej sensacji czy ploteczek. Szkoda tylko, że materiał ilustracyjny nie jest bogatszy.


tele_tydzien.gif

Ta wciąż piękna francuska aktorka fascynuje coraz młodsze pokolenia. Autorem jej najnowszej biografii jest trzydziestoletni dziennikarz, który próbuje rozwikłać tajemnicę Deneuve, zgłębić, jaka jest naprawdę. Z tej książki dowiadujemy się więcej o związku Catherine z reżyserem Truffaut oraz o tym, że aktorka zazwyczaj procesuje się o nieautoryzowane artykuły na swój temat. Wytoczyła nawet sprawę sądową byłemu mężowi Rogerowi Vadimowi za zbyt intymne zwierzenia w autobiografii.


na_zywo.gif

Zimna, wyniosła - tyle o Catherine Deneuve może powiedzieć każdy. Po lekturze niedawno wydanej, pierwszej biografii największej gwiazdy francuskiego kina, ten wizerunek może ulec zmianie. Zwłaszcza że książka jest owocem mozolnej pracy autora - prześledzenia notatek prasowych, wywiadów i rozmów z przyjaciółmi gwiazdy. Warto, bo Deneuve okazuje się ciepła, pociągająca, zmysłowa... Jak kobieta.

Więcej z kategorii