Mój koszyk 0

Dot.s(com)plikowane. Jak rozplątać nasze życie w sieci

  • Zuckerberg Randi
  • Ilość stron: 312
  • Oprawa: miękka
  • Format: 145x220mm
  • ISBN: 978-83-64437-26-7

Opis

Nowe technologie, urządzenia mobilne i media społecznościowe zmieniały, udoskonalały i komplikowały nasze życie w każdym niemal aspekcie – od kontaktów z przyjaciółmi po sposób, w jaki wybieramy prezydentów, od tego, jak kierujemy naszym życiem zawodowym po to, jak wspieramy ważne sprawy, od tego, jak znajdujemy miłość po sposób wychowywania dzieci.

Rewolucja technologiczna nigdzie się nie wybiera. Nie możemy się przed nią ukryć czy udawać, że nie zmienia naszego życia na tysiące różnych sposobów. Jak więc mamy sobie z tym poradzić? Randi Zuckerberg mierzy się z tym tematem w Dot.s(com)plikowane. Używając przykładów ze swojej pracy w Facebooku i późniejszych doświadczeń, Zuckerberg pokazuje, że była świadkiem niesamowitej zmiany i jednocześnie zwraca uwagę na możliwości i przeszkody, problemy i ich rozwiązania wynikające z tej nowej internetowej rzeczywistości. Wprowadza również zasady konieczne do ogarnięcia i uporządkowania chaosu w naszym połączonym, skomplikowanym i nieustannie zmieniającym się życiu w sieci.

„Internet, portale społecznościowe i smartfony – pisze Zuckerberg – dały nam zdumiewające, nowe narzędzia i sposoby komunikowania się, współpracy i współżycia z innymi. Możemy także wykorzystać nowe technologie, by zrozumieć i rozwiązać stare problemy, które napotykały jednostki i społeczności na całym świecie na długo przed powstaniem Facebooka.”

Dot.s(com)plikowane to aktualna, nieoceniona i zajmująca książka, która ujawnia, jak przetrwać w jednym kawałku życie w sieci – od etykiety usuwania kogoś z listy znajomych i potęgi crowdsourcingu po zagrożenia wynikające z oznaczania znajomych na zdjęciach, a także jak istotne jest, by nauczyć nasze dzieci bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

_____________________________________________________

b9ebde30-d8c2-41f1-942a-9df9e68a91df.fil

Dwójka Polskie Radio – 20.11.2014r Piotr Stasiak, dziennikarz tygodnika "Newsweek" oraz Marta Strzelecka w audycji „Pop-południe” rozmowa o książce. Podcast tutaj>>

Recenzje

wprost.gif

17.11.2014r.

autor: Szymon Krawiec

Jak rozplątać nasze życie w sieci

Internet, portale społecznościowe i smartfony dały nam niezwykłe nowe narzędzia i sposoby komunikowania się, współpracy i współżycia z innymi. Możemy wykorzystywać nowe technologie, by zrozumieć i rozwiązywać stare problemy, które napotykali ludzie i całe społeczności na świecie, na długo przed powstaniem Facebooka" - pisze na wstępie swojej książki Randi Zuckerberg. Przez sześć lat pracowała ze swoim bratem nad rozwojem największego serwisu społecznościowego na świecie. Internet zmienił, ale też skomplikował jej życie.

I o tym mówi jej pierwsza książka. Była dyrektorka marketingu Facebooka postanowiła podać kilka wskazówek co do tego, jak odnaleźć dobrą drogę w społeczności ery cyfrowej.

1. Własne ja. W internecie mogłam się podawać za kogo chciałam, ale to wszystko było ułudą. Nasze prawdziwe imiona i nazwiska pozwalają nam łatwiej nawiązać kontakt z przyjaciółmi, rodziną i kolegami, bez względu na to, gdzie rzucił nas los.
2. Przyjaciele. Mimo że uwielbiam swój telefon i tablet, nasze gadżety, których liczba rośnie w zawrotnym tempie, rywalizują teraz z naszymi bliskimi o naszą uwagę.
3. Miłość. Przedtem, jeśli poznałeś kogoś na imprezie i chciałeś wiedzieć, czy on lub ona spotykają się z kimś, musiałeś dokonać potencjalnie kłopotliwego rekonesansu. Ta informacja jest teraz powszechnie dostępna - jeśli naprawdę jest już za późno, zobaczysz zdjęcie partnera w galerii swojej niedoszłej sympatii.
4. Kariera. Pracownicy to też ludzie i większą część swojego życia spędzają poza biurem. Udawanie, że ludzie nie mają życia prywatnego i zainteresowań, jest niedorzeczne. Podział na to, co prywatne i publiczne, uległ zmianie, dlatego też powinno się zmienić nasze podejście do tych spraw.


"

17.11.2014r.


Randi Zuckerberg przez sześć lat była dyrektorem marketingu Facebooka (jest starszą siostrą jego założyciela), potem założyła firmę Zuckerberg Media.
W książce wykorzystała swoją wiedzę i doświadczenie, by zwrócić uwagę czytelników na możliwości i przeszkody, problemy pojawiające się w internetowej rzeczywistości i sposoby ich rozwiązywania. „Dot.scomplikowane" uzmysławia, jak zmienia się świat, i zwraca uwagę, jak z wyczuciem korzystać z nowych technologii, aby sprawnie i bez utraty prawdziwych relacji z ludźmi poruszać się w tym świecie. „Jakie ma znaczenie to, że możemy wysyłać e-maile do ludzi na całym świecie, jeśli od tygodni nie rozmawialiśmy twarzą w twarz z tymi, z którymi mieszkamy pod jednym dachem. Cudownie jest zjeść obiad z przyjaciółmi, ale czy naprawdę jesteśmy »obecni«, jeśli każdy z siedzących przy stole wysyła esemesy?" — pyta Randi Zuckerberg. I przypomina, że to my posiadamy te urządzenia, a nie one nas. Wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Warto więc czasem wyłączyć telefon i przejść w tryb offline.

" "

05.11.2014r.

autor: Tomasz Golonko

Siostra Zuckerberga wydała książkę. O Facebooku. "Czy technologia ułatwia życie rodzinne? Nie."

Starsze rodzeństwo ma to do siebie, że zawsze stawia kropkę nad “i”. Randi Zuckerberg właśnie to robi wydając książkę o… dobrych i złych stronach internetu. I przekonuje - czasami warto się wyłączyć. Mark, co ty na to?

Pracowała u młodszego brata, potem poszła na swoje.
Randi Zuckerberg, zanim wydała książkę “Dot.s(com)plikowane. Jak rozplątać nasze życie w sieci”, swoje doświadczenie zawodowe zbierała między innymi pracując dla… Facebooka. Przez sześć lat była dyrektorem marketingu, potem założyła własną firmę - Zuckerberg Media. To pozwoliło jej przyjrzeć się nowym technologiom, urządzeniom mobilnym i - co najważniejsze - mediom społecznościowym. Randi dostrzegła, że technologie nie tylko udoskonalają, ale też, może nawet częściej, komplikują nasze życie. Od kontaktów z przyjaciółmi do tego, jak znajdujemy miłość czy sposób wychowywania dzieci. O tym wszystkim mówi w swojej publikacji. I nie przebiera w słowach:

Jakie ma znaczenie to, że możemy wysyłać e-maile do ludzi na całym świecie, jeśli od tygodni nie rozmawialiśmy twarzą w twarz z tymi, z którymi mieszkamy pod jednym dachem. Cudownie jest zjeść obiad z przyjaciółmi, ale czy naprawdę jesteśmy „obecni”, jeśli każdy z siedzących przy stole wysyła esemesy?
Randi Zuckerberg

Rodzina i… miłość
Randi poświęciła dużą część swojej książki miłości i rodzinie. Według siostry założyciela Facebooka, nowe technologie wpływają na wiele naszych relacji z ludźmi, a szczególnie na nasze związki. Bo z jednej strony mogą te technologię pomóc nam je budować, ale potrafią także je niszczyć. Zuckerberg podaje kilka wskazówek, jak osiągnąć równowagę pomiędzy nowymi technologiami a życiem uczuciowym, jak nawiązywać naprawdę udane relacji z innymi.

Czy technologia ułatwia życie rodzinne? Nie. Czy zwalnia z potrzeby okazywania twoim dzieciom miłości, uwagi i czułości? Absolutnie nie. Czy jest czymś z gruntu dobrym? Nie ma mowy”.
Randi Zuckerberg

Randi przekonuje także, że trzeba umieć nowymi technologiami się posługiwać, bo - to tylko narzędzie pracy i rozrywki. Żeby być pewnym, że dobrze je wykorzystujemy, trzeba angażować się w życie nasze i naszych najbliższych. Oraz dzieci. Od najmłodszych lat powinniśmy je uczyć, że internet jest siecią ludzi, a nie komputerów. I to od nas zależy, czy będzie bezpiecznym miejscem.

Internet, portale społecznościowe i smartfony dały nam niezwykłe, nowe narzędzia i sposoby komunikowania się, współpracy i współżycia z innymi. Możemy wykorzystywać nowe technologie, by zrozumieć i rozwiązywać stare problemy, które napotykali ludzie i całe społeczności na całym świecie, na długo przed powstaniem Facebooka.”
Randi Zuckerberg

Kariera
Co jeszcze o “internetach” mówi nam “Dot.s(com)plikowane. Jak rozplątać nasze życie w sieci”? Że w dzisiejszych czasach oddzielenie swojej osobistej i zawodowej tożsamości jest niemożliwe. Według Randi nie ma znaczenia, czy używamy LinkedIn zawodowo a Facebooka prywatnie. Jeśli ktoś chce wytropić którąkolwiek z tych tożsamości, wystarczy użyć Google. Dziś, możemy zrobić karierę i zwiększyć możliwości awansu, właśnie wykorzystując swoją autentyczną tożsamość i budując własną internetową markę.

Nowe technologie dają nam możliwość zmieniania świata. Zacznijmy więc od siebie. Uczyńmy nasze skomplikowane życie łatwiejszym – i cieszmy się nim.
Randi Zuckerberg


RANDI ZUCKERBERG
Dyrektor generalny i założyciel Zuckerberg Media. Była jednym z pierwszych pracowników Facebooka, gdzie była pionierką strumieniowania programów na żywo i zawierała przełomowe umowy z ABC i CNN. Nominowana do nagrody Emmy, wymieniana w rankingu „50 Digital Power Players” przez Hollywood Reporter. Zuckerberg jest autorką Dot., ilustrowanej książeczki dla dzieci o odważnej małej dziewczynce mającej obsesję na punkcie urządzeń elektronicznych. Mieszka w Dolinie Krzemowej ze swoim mężem Brentem i synkiem Asherem.

"

Więcej z kategorii