Mój koszyk 0

12 ikon ekonomii

  • Lüchinger René
  • Ilość stron: 220
  • Oprawa: twarda z obwolutą
  • ISBN: 978-83-60652-18-3
  • Data wydania: 2007

Opis

Dlaczego żyjący w XVIII wieku Adam Smith uchodzi za ojca ekonomii klasycznej? Co sprawia, że Margaret Thatcher i Ronald Reagan jeszcze w XX wieku powoływali się na jego teorie? Dlaczego marksowska krytyka społeczeństwa ożywa na nowo z początkiem XXI wieku w krytyce kapitalizmu? A dlaczego książki niedawno zmarłego guru menedżerów Petera Druckera stają się obecnie tak bardzo aktualne? Dlaczego? – bo idee tych wybitnych ekonomistów wciąż oddziaływują na nasze życie.
Dzięki „12 ikonom ekonomii” erudyci tej dyscypliny dowiedzą się wielce ciekawych historii z życia prywatnego swoich idoli, natomiast nieekonomiści dostaną do ręki małe kompendium będących w użyciu systemów ekonomicznych.

Recenzje

bcc.gif

Dwanaście syntetycznych biografii gwiazd nowożytnej ekonomii, koncentrujących się na myśli ekonomicznej. Napisane zostały przez historyków ekonomii i redaktorów niemieckojęzycznej prasy finansowo-gospodarczej. Małe kompendium systemów ekonomicznych i swoiste „who is who” w ekonomii. Zawiera także ciekawe historie z życia prywatnego opisywanych postaci. Dla ekonomistów i nie tylko.
trendyfood.gif

Nauki ekonomiczne mają długi rodowód, biorą swój początek już u Platona i Arystotelesa. Tytuł „12 ikon ekonomii” może intrygować. Patrząc na dobór nazwisk, nie mamy wątpliwości, że autor zaproponować postaci kluczowe dla ekonomii. Dwanaście osobowości i dużo więcej koncepcji rozwojowych świata. Peter Drucker jeszcze jako mały chłopiec poznał Fryderyka A. Hayeka, który odwiedzał dom rodziców w Wiedniu.
Współpraca z General Motors i studium „Concept of the Corporation”, będące wynikiem badania korporacji, uczyniło go ojcem nowej dyscypliny naukowej: zarządzania. Amartya Sen, za prace poświęcone ekonomii dobrobytu oraz badanie przyczyn ubóstwa i klęsk głodu, dostał Nobla. Z kolei Hernando de Soto wierzy, że jeśli nada status właścicieli mieszkańcom slamsów, ulicznym handlarzom, to będą oni mogli poprawić swój byt. Joseph Stiglitz, kiedyś główny ekonomista Banku Światowego, teraz krytykuje poczynania MFW. Sławy przysporzyły mu badania nad asymetrycznością informacji, za co w 2001 r. otrzymał Nobla. Krytycy globalizmu uznają go za swojego guru. A ponadto Milton Friedman, John Forbes Nash... Oryginalne i przystępne kompendium dla wszystkich.
nowe_ksiazki.gif

Książka ma wielu bohaterów i sama jest dziełem zbiorowym. Napisało ją siedmiu autorów tworzących krąg redakcji szwajcarskiego magazynu gospodarczego „Bilanz”. Są to ekonomiści, historycy i politolodzy dobrze posługujący się piórem lub komputerem, ludzie oczytani i kompetentni. Przedstawione przez nich teksty pokazują zarówno ważne idee ekonomiczne, jak i portrety osobowości ich twórców. Lektura jest frapująca, a treść książki kształcąca. Stanowi dobry, a rzadko występujący u nas przykład, że o ekonomii można pisać literackim językiem, kompetentnie, bez zacietrzewienia i bez propagandowych uproszczeń. 12 ikon... to nie tylko analizy idei i konterfekty. Ta publikacja ukazuje również ekonomię jako wiedzę i naukę społeczną wyrastającą ze społeczeństwa i mającą mu służyć. Obrazuje także meandry jej ewolucji, w której gospodarczy neoliberalizm i monetaryzm były etapem już historycznym. Podobnie jak i zdaje się stawać przeszłością teoria klasyczna, a tzw. główny nurt ekonomii coraz bardziej oddala się od głównego nurtu życia zbiorowości i jednostek. Książka kierowanej przez René Lüchingera grupy szwajcarskich ekonomistów nie tylko przedstawia proces kształtowania się myśli ekonomicznej, jej współczesnych reprezentantów, ale również zaznacza kierunek przyszłego rozwoju ekonomii, zmierzający do odzyskania bliskości z realnym życiem społecznym.

Więcej z kategorii