Czy nam się to podoba, czy nie, dzisiaj wszyscy jesteśmy sprzedawcami. Czy to jako pracownicy, którzy przekonują kolegów do nowego pomysłu, czy to jako przedsiębiorcy, którzy zachęcają inwestorów do lokowania kapitału, czy jako rodzice lub nauczyciele, którzy nakłaniają dzieci do nauki, cały czas staramy się wpływać na innych ludzi.
„Jak być dobrym sprzedawcą” proponuje nowe spojrzenie na sztukę sprzedaży i jej nauczanie. Podobnie jak w książce „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Daniel H. Pink czerpie z bogatej skarbnicy nauk społecznych, opierając na nich swoje – często sprzeczne z intuicją – spostrzeżenia. Odkrywa trzy filary podejścia skutecznego sprzedawcy (zastępujące obowiązującą niegdyś zasadę „zawsze finalizuj transakcję”), wyjaśnia, dlaczego ekstrawertycy wcale nie są najlepszymi sprzedawcami, i pokazuje, że wskazanie ludziom sposobu działania często więcej znaczy, niż zmiana ich sposobu myślenia.
”
01.06.2014r.
autorzy: Krzysztof i Marcin Jendrzejczakowie
„Jak być dobrym sprzedawcą. Zaskakująca prawda o wywieraniu wpływu na ludzi” Daniela H. Pinka to niekonwencjonalne spojrzenie na sprzedaż. Zdaniem autora dotyczy ona nie tylko towarów czy usług,bo tak naprawdę sprzedawcą jest każdy. Każdy, kto musi przekonywać innych do swoich idei. Chociażby nawet pracował w tzw. ed- -medzie, czyli edukacji lub medycynie. Bo czy w końcu zadaniem nauczyciela nie jest sprzedawanie idei, że nauka jego przedmiotu jest czymś, na co warto poświęcić czas i wysiłek? A lekarza – przekonywanie pacjenta, by dbał o zdrowie? Ponadto Pink dostrzega paradoks polegający na tym, że nowe technologie, które miały zmniejszyć zapotrzebowanie na sprzedawców, doprowadziły do czegoś wręcz przeciwnego. Umożliwiły chociażby powstanie internetowych sieci aukcyjnych, takich jak eBay, który dla 750 tys. Amerykanów jest głównym lub dodatkowym źródłem dochodu. Zdaniem autora opinia, według której sprzedaż jest domeną nachalnych, ekstrawertycznych i często nieuczciwych mężczyzn, jest po prostu nieprawdziwa. I co ciekawe – często kobiety o łagodnym usposobieniu i artystycznych zamiłowaniach odnoszą większe sukcesy niż idący po trupach do celu twardziele. Książka daje świeże spojrzenie na sprzedaż, a osobom przekonanym, że nie mają z nią nic wspólnego, uświadomi, że są w błędzie.
”
1.09.2014r
autorka: Dorota Krzemionka
Kup Pan (ode) mnie
Na tym świecie masz tylko to, co potrafisz sprzedać – mówi bohater Śmierci komiwojażera Arthura Millera. Jak sprzedawać? Czym, jak nie sprzedawaniem, jest przekonywanie szefa do naszego pomystu, napisanie aplikacji o fundusze na badania, skłonienie męża, by zrobit obiecaną półkę czy namówienie dziecka, by odrobiło lekcje? To sprzedaż naszych myśli, idei i atutów…
Autor opisuje filary nowej postawy sprzedawcy i umiejętności, jakie nam się przydadzą. Książka jest sprawnie napisana, nawiązuje do współczesnych ustaleń psychologii wywierania wpływu. Choć okładka obiecuje, że poznamy zaskakującą prawdę o wywieraniu wpływu na ludzi”, przyznam, że ja nie czułam zaskoczenia. Kto czytał książki Roberta Cialdiniego czy Dariusza Dolińskiego, też pewnie nie poczuje. Ale jedno muszę przyznać: autor wie, o czym pisze. Potrafi sprzedawać. Prawnik z wykształcenia, napisał kilka książek, które łącznie osiągnęły nakład dwóch milionów egzemplarzy i trafiły na listy bestsellerów „New York Timesa” czy „Washington Post”. Daniel H. Pink mówiąc o tym, jak być dobrym sprzedawcą, naprawdę wie, o czym mówi.