JAK PRACOWAĆ GŁĘBOKO

Żyjemy w świecie, w którym wszędzie nas coś rozprasza. Tak twierdzi Cal Newport, ceniony autor i znany profesor informatyki. Jak odnaleźć się w tej współczesnej rzeczywistości, która jest pełna rozmaitych rozpraszaczy? Z każdego urządzenia wyskakują powiadomienia, reklamy, poszczególne informacje, które domagają się naszej atencji. Przeciętny człowiek sprawdza swój telefon około trzystu razy dziennie. Jakie to ma konsekwencje? Przede wszystkim nasza koncentracja zmniejsza się, przez co trudniej jest nam nauczyć się nowych umiejętności. Dlatego, aby w dzisiejszych czasach jak najlepiej wykorzystywać swój potencjał i realizować skutecznie swoje cele, nie możemy ulegać pokusie poświęcenia uwagi błahym sprawom.
Ujmując rzecz inaczej: aby wykonywać pracę, która optymalizuje nasze wyniki, musimy pracować głęboko. Co oznacza termin „deep work”, który ukuł Newport? Praca głęboka to czynności wykonywane w stanie koncentracji, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych. Czynności te tworzą nowe wartości, sprzyjają doskonaleniu umiejętności i są trudne do powtórzenia. A zatem praca głęboka to bycie tu i teraz w tym, co robimy. Jest ona pokrewna ze sztuką uważności, znanej także jako mindfulness. W czasie pracy głębokiej jesteśmy najbardziej produktywni i możemy osiągnąć ponadprzeciętne efekty.
Cal Newport zdefiniował nowe prawo produktywności, które można opisać równaniem:


ZUŻYTY CZAS x INTENSYWNOŚĆ KONCENTRACJI = ILOŚĆ PRACY Z DOBRYMI WYNIKAMI


Maksymalizując intensywność koncentracji podczas pracy, maksymalizujemy wyniki tej pracy na jednostkę czasu.
Jak ten wzór wprowadzić w życie? Jak pracować głęboko?
Autor podaje cztery strategie, które możemy przyjąć. Przy czym każdym musi dostosować poszczególne strategie do swojej osobowości.
MONSATYCZNA KONCEPCJA PRACY GŁĘBOKIEJ
Polega ona na tym, że cały swój czas poświęcasz pracy i całkowicie eliminujesz płytkie czynności, które rozpraszają uwagę.
BIMODALNA KONCEPCJA PRACY GŁĘBOKIEJ
W tej koncepcji dzielimy swój czas, poświęcając ściśle określone godziny na pracę głęboką, a resztę na inne zajęcia.
RYTMICZNA KONCEPCJA PLANOWANIA PRACY GŁĘBOKIEJ
Wedle tej koncepcji codziennie przez określoną ilość czasu robisz jedną rzecz. Jej celem jest stworzenie rytmu tej pracy, co usuwa konieczność ciągłego zastanawiania się, czy i kiedy rozpocząć pracę głęboką.
DZIENNIKARSKA KONCEPCJA PRACY GŁĘBOKIEJ
Wedle tej filozofii pracy wykorzystujesz wszystkie wolne momenty, kiedy możesz wykonać jakąś rzecz. Metoda przeznaczona jest dla osób, których codzienne obowiązki nie pozwalają na wytworzenie nawyków. Niestety wymaga ona pewnego rodzaju doświadczenia pracy głębokiej, ponieważ szybkie przestawienie się z jednego trybu na drugi nie jest prostym zadaniem.

Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie sięgnij po książkę pt. „Praca głęboka” Cal’a Newporta, która dostępna jest w naszym sklepie zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (mobi, epub). Autor szczegółowo wyjaśnia w niej, jak ćwiczyć umysł i przekształcić swój styl pracy, tak żeby praca głęboka stała się częścią naszego życia, i jak możemy czerpać z niej największe korzyści.

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *