JAK NAJLEPIEJ ZAPLANOWAĆ SWÓJ DZIEŃ

Obecnie uważamy, że wyczucie czasu jest ogromnie ważne. Natomiast trafienie w odpowiedni moment z reguły traktujemy jako sztukę. Autor książki „Kiedy” stwierdza, iż posługiwanie się czasem jest w istocie nauką. Daniel Pink przytacza wiele intrygujących historii, które są poparte innowacyjnymi badaniami. Powołuje się na ustalenia oraz eksperymenty wielu specjalistów, dzięki czemu jasno i przejrzyście opisuje tajniki jak najlepszego wyczucia czasu, aby lepiej nam się żyło oraz wydajniej pracowało. Zawarte tutaj
pomysły, a także wyszukane objaśnienia powodują, że książka odmienia sposób naszego myślenia o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości.

WPŁYW PORY DNIA NA SPRAWNOŚĆ MÓZGU

Nasze możliwości poznawcze nie pozostają niezmienne przez cały dzień. Podczas szesnastu godzin, kiedy czuwamy, zmieniają się – na ogół w przewidywalny sposób. W pewnych porach dnia, bardziej niż w innych jesteśmy mądrzejsi, szybsi, bardziej ociężali, wolniejsi, bardziej kreatywni i mniej kreatywni. Te zmiany są poważniejsze niż nam się wydaje. Nasze umiejętności poznawcze mogą się róznić od pory dnia nawet o 20 procent.

CHRONOBIOLOGIA

Daniel H. Pink wyróżnia trzy typy funkcjonowania w ciągu dnia:

Skowronki
Sowy
Ptaki trzeciego rodzaju.
Stanowi to rozszerzenie popularnego podziału na skowronki i sowy, natomiast co ciekawe, to właśnie większość z nas (65%) należy to ptaków trzeciego rodzaju. Skowronków jest 14% a sów – 21%. Najłatwiej określić do jakiej grupy należymy, odpowiadając na pytanie o to, kiedy budzimy się w dni wolne. Jeśli o tej samej godzinie, prawdopodobnie jesteś skowronkiem, nieco później ptakiem trzeciego rodzaju, jeśli dużo później np. 90 minut i więcej – jesteś zapewne sową.
To, do jakiego typu należymy będzie miało wpływ na naszą sprawność w czasie dnia pracy. Standardowy dzień pracy najlepiej jest przystosowany dla większości – czyli ptaków trzeciego rodzaju. Analizując naszą czujność umysłową i poziom energii w trakcie dnia możemy wyznaczyć optymalne pory funkcjonowania w zakresie pracy analitycznej, zadań na spostrzegawczość, kreatywność, podejmowanie decyzji i aktywność fizyczną.

POCZĄTKI

Bardzo często szukamy odpowiedzi w zakresie pytania „Co?” – „Co mogę zrobić lepiej?”, „Co inni robią źle?”. Podczas gdy, najlepsze odpowiedzi można uzyskać szukając rozwiązania w sferze „Kiedy?”. A więc „Kiedy zacząć dzień w szkole?” „Kiedy rozpocząć karierę zawodową?” Okazuje się, iż nastolatkowie,
którzy rozpoczynają dzień w szkole przed godziną 8:30 mogą mieć problemy ze zdrowiem, źle to także wpływa na ich oceny. Osoby starsze, które rozpoczynają swoją karierę w czasie słabej gospodarki mogą mieć mniejszą zdolność zarobkową, nawet gdy będą w pełnej dorosłości. Autor stwierdza, że tak naprawdę początki mają znaczenie do samego końca. 3 zasady najlepszych początków to: „Zacznij dobrze”, „Zacznij od nowa”, „Zacznij wspólnie z innymi”.

W książce Pinka znajdziesz gotową odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej należałoby zawrzeć małżeństwo, żeby miało ono największe szanse na przetrwanie, 4 sposoby na szybki start w nowej pracy, jak również krótki poradnik o tym, kiedy należy być pierwszym, a kiedy nie…

CO JESZCZE?
W książce Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu znajdziesz również odpowiedzi na takie pytania:

Dlaczego początki (np. gdy zabieramy się za jakiś projekt) są takie istotne?
Jak możemy zacząć od nowa, jeśli coś nam w życiu nie wyszło i czujemy się przytłoczeni swoimi błędami?
Czy powinniśmy zaczynać dzień od najtrudniejszych zadań?
Dlaczego nie powinniśmy nigdy podejmować istotnych decyzji po południu? Dlaczego tak wielu z nas popełnia błędy po południu?
Dlaczego osiągnięcie półmetka (projektu, gry czy życia) czasem napełnia nas smutkiem, a czasem dodaje nam energii?
Dlaczego świadomość zbliżania się do mety zmusza nas do większego wysiłku, ale też inspiruje nas, by zwolnić i poszukać sensu?
Jak zsynchronizować się w czasie z innymi?
Dlaczego niektóre szkolne rozkłady zajęć utrudniają naukę, a przerwy w nauce mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki osiągane przez uczniów na sprawdzianach?
Czy śniadanie jest rzeczywiście najważniejszym posiłkiem dnia?
Jak zmienia się z godziny na godzinę nasze samopoczucie?
I wiele, wiele innych…

Kim jest Daniel Pink
Daniel Pink był gospodarzem i współproducentem wykonawczym „Crowd Control”, serii telewizyjnej o ludzkich zachowaniach w National Geographic. Często pojawiał się w NPR, PBS, ABC, CNN oraz innych sieciach telewizyjnych i radiowych w USA i za granicą.

Daniel był redaktorem w Fast Company i Wired oraz felietonistą biznesowym w The Sunday Telegraph. Jego artykuły i eseje pojawiały się również w The New York Times, Harvard Business Review, The New Republic, Slate i innych publikacjach. Był także stypendystą Japan Society Media Fellow w Tokio, gdzie badał ogromny przemysł komiksowy w tym kraju.

W 2019 roku londyńska organizacja Thinkers 50 uznała Daniela Pinka za 6. najbardziej wpływowego myśliciela w dziedzinie zarządzania na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *