JAK ZWIĘKSZYĆ PRODUKTYWNOŚĆ W 2024 ROKU?

Wszyscy znamy powiedzenie: „Pracuj mądrzej, a nie ciężej” – ale łatwiej to powiedzieć, niż wykonać. Jak zwiększyć naszą produktywność?
Chociaż słowo „produktywność” kojarzy się stricte z pracą, może ona dotyczyć różnych czynności. Bycie produktywnym może oznaczać pisanie określonej liczby słów każdego dnia, regularne ćwiczenia na instrumencie muzycznym lub wykonywanie zadań potrzebnych do wykonania jakiegoś ambitnego projektu.

Oto kilka sposobów na wzrost produktywności:


1. Sprecyzuj swój cel. Co chcesz osiągnąć?


2. Zrób listę. Jeśli czujesz się przytłoczony zadaniami i obowiązkami, napisz je na kartce i przypisz im priorytety. Podziel duże projekty na mniejsze, łatwiejsze do wykonania zadania na trudniejsze, oddziel dzisiejsze zadania od jutrzejszych itd. Czy któreś z tych zadań możesz wykonać w ciągu kilku minut?


3. Obserwuj swój poziom energii. W jakich porach dnia czujesz się najbardziej produktywny? Nasz naturalny poziom energii zmienia się w ciągu dnia. Jak możesz wypracować swoją rutynę dnia lub zaplanować zadania na okresy, w których czujesz się bardziej skoncentrowany i kreatywny?


4. Wyeliminuj czynniki rozpraszające. Kiedy usiądziesz do jakiegoś zadania, napij się kawy lub herbaty, ścisz telefon (dotyczy to także powiadomień e-mail i social mediów) i ustal granice ze współpracownikami lub rodziną.


5. Pozwól sobie na zabawę. Aby zresetować swój mózg i zwiększyć jego efektywność, możesz zapisać się na zajęcia z ceramiki, pomedytować, ćwiczyć oddychanie, przejrzeć sklepy z artykułami artystycznymi lub zajrzeć do sklepu z używaną odzieżą.


6. Znaj siebie. Nie zwiększymy swojej produktywności, kopiując nawyki innych ludzi, nawet tych najbardziej genialnych. Musimy znać siebie, swoje preferencje, tendencje, ograniczenia i to, jakie nawyki służą nam najlepiej. Co działa na Ciebie?


7. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zwolnić tempo. Zabawa i odpoczynek są niezbędne dla zwiększenia produktywności. Wróć do czynności, które lubiłeś, gdy miałeś dziesięć lat. Czasami, aby iść dalej, musimy się na chwilę zatrzymać.


8. Zacznij teraz. Najlepszym czasem na to, aby zacząć, jest teraz. Zamiast koncentrować się na osiąganiu doskonałości, po prostu działaj.


9. Ubierz odpowiedni strój. Daj sobie znać, że „pracujesz”, zakładając odpowiedni strój. Jeśli musisz wykonać jakieś prace w ogrodzie, załóż rękawice ogrodnicze. Jeśli siadasz przed komputerem, ubierz się w coś wygodnego.


10. Zwróć uwagę na swoje otoczenie, zadbaj o jego czystość i porządek. Dotyczy to zarówno pokoju, w którym jesteś, Twojego biurka, a także pulpitu Twojego komputera. Usuń wszelkie zakłócacze, wyeliminuj nieprzyjemne dźwięki i zapachy, zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

    Stosując wyżej wymienione metody, możesz zwiększyć swoją wydajność, lepiej zarządzać czasem i osiągnąć swoje cele. A to z kolei w ogólnym rozrachunku wpłynie na Twoją wyższą produktywność.

    Artykuł powstał na podstawie wpisu na popularnym blogu Gretchen Rubin, w którym autorka opisuje codzienne historie dotyczące nawyków i ludzkiej natury.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *