NIE BÓJ SIĘ RYZYKA

CZYM JEST RYZYKO?

Ryzyko definiujemy jako podejmowanie działania w obliczu niepewności. Podjęcie ryzyka to świadoma decyzja, która pozwala nam robić postępy w życiu, zamiast uzależniać się od czynników zewnętrznych.

Prawdopodobnie nigdy od nikogo nie usłyszeliście, że ryzyko będzie odgrywało tak ważną rolę w waszym życiu. Wychowano nas w poczuciu, że należy unikać zagrożeń, a później przekazano nam, że do osiągnięcia sukcesu życiowego wystarczą porządne wykształcenie, znajomości i zdobycie dobrej pracy. Nikt nigdy nie poinformował nas, jak ważne jest ryzyko.

Przyzwyczajenie się do ryzyka może być trudne, ponieważ tego słowa często używa się zamiennie z takimi wyrazami, jak „niebezpieczeństwo”, „zagrożenie” i „groźba”. Tudzież faktem jest, że ryzyko stanowi jedyną drogę prowadzącą do wzrostu, możliwości, samodzielnego kierowania, transformacji i pozytywnej zmiany – doświadczeń, które są dla was osiągalne.

Dzięki inicjowaniu ryzyka i wprowadzaniu niepewności do swojego życia łatwiej będzie wam się czuć swobodnie w sytuacjach niekomfortowych, a także wpływać na kierunek własnego życia. Jedno przemyślane ryzyko nieuchronnie poprowadzi do kolejnego, a w miarę rozwijania „mięśnia ryzyka” wzmacniacie zdolność do jego podejmowania.

RYZYKUJ, ALE Z GŁOWĄ

Ważne jest mądre i rozsądne podejście do ryzyka. Ryzyko podejmowane właściwie to seria kroków – jeden, a następnie wiele innych – które są wymierzone, przemyślane, celowe, dobrze zaplanowane i wymagają stopniowego działania, a nie nagłych skoków. Odważne, szokujące decyzje związane z ryzykiem często prowadzą do nie najlepszych wyników. Dostrzegamy tę prawidłowość w impulsywnych wyborach, często podejmowanych, gdy kierują nami pozbawione logiki emocje. Jeśli kiedykolwiek pod wpływem zachcianki kupiliście szczeniaczka lub sprzęt do ćwiczeń, który późną nocą reklamowano w telewizji, to wiecie, o czym mówimy.

Tym, którzy twierdzą, że nie podejmują ryzyka lub starają się go unikać za wszelką cenę, przypominamy, że mogą mieć z nim do czynienia częściej, niż zdają sobie z tego sprawę. Jest nim na przykład:

•  funkcjonowanie w toksycznym związku (kiedy świat jest pełen lepszych, bardziej inspirujących ludzi);

•  nieumieszczanie w kalendarzu corocznego badania zdrowia (mając rodzinną historię raka lub choroby serca);

•  unikanie niewygodnej rozmowy (z założeniem, że problemy same się rozwiążą); •  inwestowanie wszystkich oszczędności w plan zakupu akcji pracodawcy (zamiast zdywersyfikowania portfela);

•  marnowanie czasu na działania niemające związku z wyznawanymi wartościami lub priorytetami;

•  rezygnowanie z większej satysfakcji i radości (w związku z brakiem realizacji ważnego celu).

POSTAW NA SIEBIE

Aby stawiać na siebie, musicie przede wszystkim poznać samych siebie i nauczyć się sobie ufać. Ryzykowanie to umiejętność nabyta, co oznacza, że możecie wypracować zupełnie nowe relacje z ryzykiem, jeśli nie jesteście zadowoleni z dotychczasowych.

Zdolność podejmowania ryzyka jest silnie związana z samooceną. Wysoka samoocena jest subiektywnym przekonaniem o swojej kompetencji, atrakcyjności i wartości. Osoby w ten sposób postrzegające siebie wykazują się wysokim poziomem wytrwałości, aktywności, skuteczności, podejmują się wielu ryzykownych zadań, w sposób świadomy wpływają na swoje życie i otaczający świat.

Budowanie pewności siebie napędza zdolność podejmowania ryzyka, pozwalającego tworzyć doświadczenia, które nas doskonalą.

Stawianie na siebie to jedyna metoda, by konsekwentnie wykonywać kolejne kroki na drodze ku pełni życia. To sposób na to, by rozpoczynać nowe ekscytujące rozdziały i wnosić więcej siebie do najważniejszych relacji. Gdy wierzycie w siebie, dajecie sobie największą szansę, by znaleźć i utrzymać satysfakcję w trakcie życiowej podróży. Niczym dobrze wyrzeźbiony mięsień – im bardziej stawiacie na siebie, tym silniejsi się stajecie. To świetny nawyk do wypracowania.

Artykuł powstał na podstawie książki „Stawiam na siebie. Nie bój się ryzyka” autorstwa Courtney Lynch, Angie Morgan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *