TOP 6 KSIĄŻEK NA TEMAT PRZYWÓDZTWA

Jak kierować i zarządzać zespołem, żeby działał sprawnie i przyczyniał się do sukcesu firmy? W jaki sposób wykorzystywać potencjał pracowników, motywować ich do pracy i weryfikować jej efekty? Jakie cechy powinien mieć dobry lider, a jakich błędów nie powinien popełniać? Kierowanie firmą nierzadko wiąże się z dowodzeniem większej lub mniejszej grupie ludzi. Trzeba zatem wiedzieć, dokąd najlepiej ich zaprowadzić.

Poniżej znajdziecie listę książek na temat przywództwa, które warto znać:

  1. Stephen M.R. Covey: Ufaj i inspiruj

Mówiąc w skrócie, ta książka opisuje nowoczesny styl przywództwa. W świecie charakteryzującym się głęboką dysrupcją nie możemy nadal polegać na despotycznym stylu zarządzania, który stał się przestarzały i nieefektywny. Covey opisuje nowy paradygmat przywództwa, który opiera się na ufaniu i inspirowaniu. W duchu Sokratesa, który powiedział: „Początkiem mądrości jest zdefiniowanie pojęć”, proponuje prosty termin na określenie potrzebnej nam zmiany: Ufaj i inspiruj. Co to znaczy zaufać drugiemu człowiekowi? Zaufać to wierzyć w podstawowe zdolności ludzi. Najlepsi liderzy zdają sobie sprawę z tego, że mają obowiązek zostać patronami tych, którym przewodzą i służą. Nie ma nic bardziej wzmacniającego oraz inspirującego niż to, że ktoś naprawdę w ciebie wierzy, a następnie daje ci możliwość odniesienia sukcesu.

2. Timothy R. Clark: Postaw na charakter i kompetencje

Timothy R. Clark „Postaw na Charakter i Kompetencje”, czyli kompendium wiedzy dla przywódców i właściwie dla każdego, kto mierzy się z pokonywaniem drogi do sukcesu, bo wskazówki zawarte w książce przydadzą się nie tylko zawodowym liderom, ale każdemu z nas, albowiem są one dosyć uniwersalne. Clark twierdzi, że być przywódcą, wcale nie oznacza konieczności posiadania wielkich dyplomów (te zapewne pojawią się z biegiem kariery zawodowej, a także podczas pogłębiania wiedzy dzięki ciągłej nauce). Dobry lider to człowiek, który ma swoje zasady i kieruje się uczciwością i etyką.

3. Pim de Morree, Joost Minnaar: Korporacyjni rebelianci. Niech praca będzie frajdą

        To progresywna książka o zmianie paradygmatu zarządzania i przewodzenia. Lekko się ją czyta ze względu na ciekawie opowiedziane historie i optymistyczny przekaz. Jest bardzo inspirująca, rebeliancka, nakłania do burzenia starych schematów, które już się nie sprawdzają. Autorzy z Holandii są zaangażowani w szerzenie swoich idei i głęboko wierzą w to, co robią. Blog Korporacyjnych Rebeliantów czytany jest w ponad 100 krajach. Ich blogowe wpisy były wykorzystywane przez takie media, jak „The New York Times”, „Forbes”, „HuffPost”, „The Guardian” czy BBC. Obaj autorzy znaleźli się na liście Top 30 Emergent Management Thinkers (Najlepszych 30 Myślicieli Wyłaniającego się Nowego Zarządzania) i zdobyli w 2019 roku nagrodę Thinkers50 Radar Award.

4. Angie Morgan, Courtney Lynch: Stawiam na siebie. Jak wygrać z ryzykiem

Co łączy wielkich liderów? Między innymi to, że na początku żaden z nich nie podejmował wystarczającego ryzyka i nie podchodził do niego odpowiednio. Nareszcie mamy książkę, która to zmieni. Morgan i Lynch wspaniale ukazują, jak wprowadzenie ryzyka może przełożyć się na zyski napędzające liderów. Wiara w siebie i stawianie na siebie to jedyna metoda, by konsekwentnie wykonywać kolejne kroki na drodze ku pełni życia. To sposób na to, by rozpoczynać nowe ekscytujące rozdziały i wnosić więcej siebie do najważniejszych relacji. Gdy wierzycie w siebie, dajecie sobie największą szansę, by znaleźć i utrzymać satysfakcję w trakcie życiowej podróży. Niczym dobrze wyrzeźbiony mięsień – im bardziej stawiacie na siebie, tym silniejsi się stajecie. To świetny nawyk do wypracowania.

5. Carla A. Harris: Prowadź do zwycięstwa. Silne, skuteczne i wpływowe przywództwo niezależnie od środowiska

 W swojej najnowszej książce Carla Harris rozpatruje drogę kariery od statusu samodzielnego eksperta do pozycji lidera i liderki. Określa umiejętności niezbędne, by odnieść sukces w dzisiejszych realiach: odwaga podejmowania ryzyka, tworzenie i sprzedawanie wizji, korzystanie z takich aktywów jak relacje i partnerstwo. Meritum książki stanowią rozważania o ośmiu przymiotach, które należy celowo umacniać w sobie każdego dnia – autentyczność, budowanie zaufania, kreowanie nowych liderów, otwartość, różnorodność, innowacja, inkluzywność oraz głos, czyli prawo i konieczność wyrażania własnych opinii i poglądów. Dzięki tym atrybutom, świadomie doskonalonym i demonstrowanym, można zyskać, niezależnie od miejsca pracy, moc i skuteczność jako lider lub liderka.

6. John C. Maxwell: 21 cech skutecznego lidera. Jak stać się osobą, za którą pójdą inni

Oczywiście na liście nie może zabraknąć książki Johna C. Maxwela. Wielkich przywódców zwykle łączą pewne przymioty: kompetencja, inicjatywa, wizja, zaangażowanie, pasja, a z niej – nie z zajmowanej pozycji czy stanowiska – w y n i k a odwaga, która jest potrzebna do realizacji wielkiej wizji. Lider pokazuje innym swoją pasję, jednocześnie inspiruje ich do tworzenia własnych pasji. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: lider może zrezygnować ze wszystkiego – z wyjątkiem odpowiedzialności. Zachęca swoich ludzi, by mówili mu prawdę, a nie to, co chce usłyszeć. John C. Maxwel, uznany na świecie ekspert od przywództwa, wskazuje Czytelnikom, w jaki sposób rozwinąć w sobie te cechy, by stać się osobą, za którą inni będą chcieli podążać. Ta publikacja może pomóc stać się liderem, którym zawsze niejeden z nas chciałby być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *