Czym jest NLP i do czego służy?

Neurolingwistyczne Programowanie (NLP) to interdyscyplinarna technika psycho-lingwistyczna, która powstała w latach 70. XX wieku. Zakłada ona, że nasze myśli, zachowania i emocje są ze sobą powiązane i mogą być zrozumiane oraz zmieniane poprzez świadome korzystanie z języka. NLP łączy elementy psychologii, lingwistyki i cybernetyki, koncentrując się na sposobach, w jakie ludzie przetwarzają informacje i tworzą swoje doświadczenia życiowe.

Neurolingwistyczne programowanie (NLP) zostało stworzone przez Richarda Bandlera i Johna Grindera. Byli to amerykańscy psychologowie, którzy zainteresowali się badaniem wzorców sukcesu oraz efektywnej komunikacji.

Richard Bandler był studentem psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, a John Grinder był profesorem językoznawstwa na tej samej uczelni. Razem zaczęli analizować zachowania i komunikację skutecznych terapeutów i psychoterapeutów, takich jak Virginia Satir (terapia rodzinna), Fritz Perls (terapia gestalt) oraz Milton Erickson (hipnoterapia). Ich celem było zrozumienie, jak ci eksperci osiągają swoje znakomite wyniki i jakie techniki komunikacyjne stosują.

Główne założenia NLP obejmują:

1. Modelowanie sukcesu: NLP zakłada, że jeśli można zrozumieć procesy myślenia i zachowania ludzi odnoszących sukcesy w danej dziedzinie, to można je naśladować i osiągnąć podobne rezultaty.

2. Mocne strony i pozytywne podejście: NLP koncentruje się na identyfikacji mocnych stron jednostki i rozwijaniu ich, zamiast skupiać się na słabościach.

3. Język jako klucz do zmiany: NLP zakłada, że język, którym wyrażamy swoje myśli, ma wpływ na nasze przekonania i działania. Świadome używanie pozytywnego i konstruktywnego języka może prowadzić do pozytywnych zmian w naszym życiu.

4. Osiągnięcie celów: NLP oferuje różne techniki i strategie, które pomagają osiągnąć zamierzone cele poprzez zmianę przekonań i myślenia.

Techniki NLP są stosowane w terapii, coachingu, zarządzaniu, szkoleniach i wielu innych dziedzinach, aby pomóc ludziom lepiej radzić sobie z wyzwaniami, poprawić komunikację, rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy.

W Polsce można można otrzymać tytuł “praktyka” lub “mastera” NLP. Wystarczy pozytywnie ukończyć szkolenie. O wyborze szkolenia decyduje lokalizacja, doświadczenie trenera i cena. Warto śledzić wielu trenerów i podjąć mądrze decyzję. Liderami na polskim rynku jest Mateusz Grzesiak lub Adam Dębowski. 

NLP to dziedzina mocno zakorzeniona w rozwoju osobistym. Dzięki pracy z NLP możesz wykonywać więcej usług dla swoich klientów, ponieważ poznasz metody na pokonanie fobii czy lęku.

Warto podkreślić, że NLP nie jest uznawane za naukę w ścisłym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie opiera się na weryfikowalnych teoriach naukowych. Jest to raczej zestaw technik, które pozostają przedmiotem debaty i kontrowersji wśród niektórych środowisk psychologicznych i naukowych. Niemniej jednak, wielu ludzi uznaje NLP za wartościowe narzędzie rozwoju osobistego i zawodowego.

NLP dotyka zarówno zmiany fizyczne jak i psychiczne. Jest to pozytywna dziedzina, którą każdy ekspert powinien ją poznać do poziomu pomagania innym osobom. Oczywiście NLP wymaga otwartości i chęć rozwoju w branży psychologicznej.

W Polsce NLP zaczęłą pojawiać się aż 10 lat tmu. Na dzień dzisiejszy ta dziedzina bardzo perspektywiczna. Pozwala na chodzeniu w pewności siebie bez lęków. NLP pomaga również w pracy eksperckiej. Jeśli masz swój gabinet to z pewnością zwiększysz swoje dochody wykonując sesje z użyciem NLP.

Na koniec chcemy wspomnieć o kluczowym trenerze rozwoju osobistego, lidera na świecie w dziedzinie NLP i motywacji. Anthony robbins od kilkudziesięciu lat zajmuje się psychologią. Światową sławę zyskał pracując dla najpopularniejszych celebrytów oraz publikując bestsellery tj. “Obudź w sobie olbrzyma”. W wydawnictwie Studio EMKA znajdziesz pakiet jego książek klikając tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *