POZNAJ SWÓJ GŁOS A POZNASZ SIEBIE

Co to znaczy poznaj swój głos? Przede wszystkim to znaczy, że zaczynamy sięgać w głąb siebie, ponieważ głos jest nami. Głos nas wyraża, potrafi nas zdradzić. Stanowi nasze przedłużenie. Gdy pozwalamy mu wyrażać prawdziwe uczucia, działa bez zakłóceń. Gdy zaś odrywamy go od ciała i potrzeby przekazywania własnych uczuć, pojawiają się trudności w jego emisji. Głos jest pierwszym podstawowym instrumentem za pomocą którego komunikowaliśmy, co się z nami dzieje ze światem zewnętrznym.

Początkowe dźwięki, które wydaje z siebie niemowlę, nie przypominają dźwięków mowy. Jednak za ich pośrednictwem mały człowiek jest w stanie “powiedzieć” wszystko, co mu leży na sercu, zatem to swoista komunikacja u noworodka. I tu jest początek ewentualnych problemów. To znaczy, że jeżeli rodzic lekceważył płacz i krzyk małego dziecka, pozwalał mu płakać przez długie minuty, to wtedy ono uczy się, że jego głos jest nieważny, i nie ma sensu wyrażenia swoich potrzeb, ponieważ i tak nikt nie weźmie ich pod uwagę.

 

Za uczuciem tzw. guli w gardle, która nie dopuszcza głosu serca do głosu głowy i vice versa stoją bardzo ciężkie przeżycia. Inaczej mówiąc, żeby móc swobodnie używać swojego głosu, trzeba mieć też wolność w odczytywaniu naszych uczuć, nie bać się ich nazywać. A jak trzeba, skierować je do osoby, która była przyczyną tych wszystkich problemów i zahamowań.

 

Aneta Łastik twierdzi, że w procesie poznawania swojego głosu ćwiczenia wokalne nie są najważniejsze, lecz dojście do tego, co nas blokuje, co nie pozwala nam się wyrazić. Klasyczne podręczniki metodyczne o nauce śpiewu wspominają tylko o tym problemie, ale nie próbują go rozwiązać. „Poznaj swój głos” jest inne. W tej książce znajduje się wyraźna próba znalezienia i wypracowania harmonii pomiędzy głosem a psychiką.

 

Autorka dzieli umownie osobę na dwie postaci. Jedną z nich jest wewnętrzne dziecko, które jest równoznaczne z uczuciami, bo wszystko, co w dzieciństwie poznaliśmy, przeżyliśmy, odbywało się przez pryzmat uczuć. Rozwijamy się w zależności od tego, czy nas kochają, akceptują, czy nie. Dorosłym nazywa wyłącznie logikę i poczucie odpowiedzialności. Praca z wewnętrznym dzieckiem to jest nauka bycia dorosłym, nauka hamowania odruchów warunkowych.

 

 

 

W książce „Poznaj swój głos” Aneta Łastik podaje różne ćwiczenia rozluźniające szczękę, język, opisuje sposoby na otwierania gardła zablokowanego uczuciem wściekłości, pokazuje jak bawić się obserwacją siebie.


KIM JEST AUTORKA?


Aneta Łastik to prawdziwy człowiek orkiestra. Jest pieśniarką i pedagogiem, autorką trzech zaskakujących książek: „Poznaj swój głos… twoje najważniejsze narzędzie pracy”, „Wewnętrzne dziecko” oraz „Wewnętrzne dziecko w związku”, w których przedstawia swoją autorską metodę pracy z głosem poprzez dialog z wewnętrznym dzieckiem. Wskazuje na potrzebę prowadzenia ćwiczeń odprężających oraz wymowy oddechowej. Od lat nie występuje regularnie na scenie, ale od czasu do czasu można ją zobaczyć w akcji. Prowadzi warsztaty głosu oraz podcast na kale Youtube.

 

Najbliższy warsztat z Anetą Łastik odbędzie się w dniach 25-26.11.2023 w Krakowie.

 

LINK DO WYDARZENIA:

https://odzyskajcialo.pl/product/tajemnica-glosu-krakow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *